پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : دوشنبه 13 آذر 20:23 کد خبر : 8120

تمایل به زندگی مجلل و تجمل‌گرایی در بین برخی از مسؤولان رواج یافته است!!

به هشدارهای رهبری توجه جدی نشده است!


به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، میزگرد «ولی نعمتان فراموش شده» با حضور مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های علامه طباطبایی، تهران، صنعتی شریف، امیركبیر، علم و صنعت، خواجه نصیرالدین طوسی و امام صادق(ع) در خبرگزاری تسنیم برگزار شد.
در ابتدای این نشست علی كیان مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی گفت: انقلاب اسلامی ایران به وسیله مردم و برای حضور مردم در عرصه‌های مختلف سیاسی به وقوع پیوست، هرچه از دوران انقلاب می‌گذرد شاهد حضور كمرنگ مردم در صحنه‌های مختلف كشور هستیم و عوامل حضور مردم در صحنه‌ها تضعیف می‌شود.

وی ادامه داد: به نظر علت كمرنگی حضور مردم در عرصه‌ها به دلیل رفاه‌زدگی و دنیا‌طلبی افرادی است كه زمانی جزو یاران نزدیك امام (ره) بودند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علامه‌طباطبایی با اشاره به اینكه در شرایطی كه برخی مسئولین و یاران انقلاب از مبارزه خسته شده‌اند، اعلام می‌كنند مردم خسته‌اند، گفت: تمایل به زندگی مجلل و تجمل‌گرایی سالهاست كه در بین برخی از مسئولین رواج یافته است، باعث می‌شود دنیا طلبی و تمایل به كاخ نشینی به بدنه مردم سرایت كرده از طرف دیگر احساس كنند مسئولان آنها را درك نخواهند كرد.
كیان تأكید كرد: رهبر انقلاب بارها نسبت به این مسائل به مسئولان هشدار داده‌اند اما به این هشدارها توجه جدی نشده است.
وی خوشبینی به دشمنان و اعتماد به آنها را از عواقب كاخ نشینی مسئولان دانست و گفت: در چنین فضایی وجود رانت خواری و پرونده‌های بزرگ فساد مالی تعجبی نخواهد داشت. معتقدیم راهكار همه این موضوعات توجه به عدالت است كه باید مورد نظر مسئولان قرار گیرد.
امین اقرلو مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران در ادامه این نشست با اشاره به اینكه یكی از مسائل اصلی در نظام اسلامی توجه به مردم و وضعیت معیشتی آنهاست، اظهار داشت: در كنار فسادهای عمدتا مالی كه در كشور رخ داده این تلقی صورت می‌گیرد كه میزان و نحوه مقابله با جرایم متناسب و متوازن با جرم ها نیست. گاها با افرادی كه فسادهای بزرگی چون فسادهای مالی را انجام دادند به خوبی برخورد نمی‌شود.
وی با بیان اینكه در این زمینه نیازمند پاسخگویی بهتر و مناسب‌تر مسئولان هستیم گفت: برخی از افراد و گروهها ناجوان‌مدرانه به قوه قضائیه به عنوان یكی از نهاد‌های حاكمیت حمله می‌كنند اما معتقدیم مدل پاسخگویی مسئولان بخش‌های مختلف در این زمینه باید تغییر كند. ما سال گذشته جلسه خصوصی با رئیس قوه قضائیه داشتیم كه پاسخ بسیاری از شبهات‌مان داده شده اما اگر این گونه جلسات در فضای عمومی‌تری شكل گیرد قطعا می‌توان شاهد روند بهتری در این زمینه بود.
این فعال دانشجویی نحوه رفتار رهبر انقلاب را بهترین مصداق مواجه با مردم دانست و گفت: رهبر انقلاب در زمینه حقو‌های نجومی فرمودند این كار شرعا حرام است و باید پول‌های گرفته شده به خزانه برگردد اما برخی دولتمردان نجومی بگیران را ذخیره نظام می‌دانند و هیچ برخوردی با انها صورت نمی‌گیرد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه تهران وجود برخی پرونده‌هایی مانند كاسپین و هپكو را حاصل بی‌كفایتی برخی مدیران در سطوح مختلف اجرایی و نظارتی كشور دانست و یادآور شد: قوه قضائیه هم ورود جدی به این پرونده ها نداشت.دانشجویان در نشست‌های مختلفی با حضور این افراد شركت كردند و پای حرف دل آنها نشستند. قطعا در این گونه مواجهات نیازمند اصلاحات اساسی هستیم.
وی با بیان اینكه اولین اقدام دراین زمینه پذیرش دعوت دانشجویان از سوی مسئولان است، گفت: قطعا این جلسات ابهامات را برطرف می‌كند و باعث دلگرمی دانشجویان و مردم می‌شود.
علیرضا صفری، مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیركبیر در ادامه با اشاره به موضوع نشست به پاسخگویی مسئولان به مردم به عنوان یكی از اصول اصلی انقلاب اشاره و تاكید كرد: این نیاز در تمام دوره‌های انقلاب احساس می‌شود، قطعا با افزایش درك و آگاهی مردم ضرورت این مسئله بیش از پیش احساس می‌شود.
وی با بیان اینكه در این دوره پاسخگویی مسئولان به ضروری‌تر است،گفت: واقعیت‌های امروز جامعه گویای این است كه پاسخگویی به مردم از جانب مسئولان در حاشیه رفته در حالی كه پاسخگویی به مردم عین مسئولیت است. این مسئله‌ای است كه در سیره امام و رهبر انقلاب نیز دیده می‌شود و آنها پاسخگویی را برای اصلاح امور امری ضروری می‌دانند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیركبیر با بیان اینكه برگزاری نشست‌ها و برنامه‌های خبری تزئینی و تشریفاتی در اصلاح امور راه به جایی نمی‌برد، تاكید كرد: بیان نقد می‌تواند به اصلاح امور كمك كند اما برگزاری نشست‌های یك طرفه و ارائه گزارش‌های یك سو هر چند با نمودار و فیلم بدون در نظرگرفتن پاسخگویی به مردم راه به جایی نخواهد برد.
صفری افزود: امروز پاسخگویی به نخبگان، مردم و دانشجویان به حاشیه رفته است و رفتارهای مسئولان نشان می‌دهد آنها تمایلی به شنیدن ندارند.در حالی كه اگر این موضوع مورد غفلت قرار گیرد ممكن است مسیر انقلاب در ریل درستی حركت نكند.
وی به نقش نظارتی مردم در حكومت اسلامی اشاره كرد و گفت: در حكومت اسلامی نظارت همگانی از سوی مردم است و مادامی كه مردم در این زمینه نقش داشته باشند، می‌توان به اصلاح جامعه امیدوار بود. عدم پاسخگویی و وجود این نگاه در مسئولان نگاه غلطی است و قطعا ارائه گزارش‌های یك طرفه این اصل را محقق نمی‌كند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیركبیر تاكید كرد: یكی از این شیوه‌ها پاسخگویی به دانشجویان و حاضر شدن در بین آنهاست. زیرا دانشجویان جزو اقشار جامعه هستند و پاسخگویی به آنها به نوعی پاسخگویی به جامعه است.
صفری ضمن درخواست از مسئولان برای اصلاح چنین رویكردی اضافه كرد: قطعا اگر آنها در این شیوه خود تغییراتی را لحاظ نكنند، مشكلات عدیده‌ای در كشور ایجاد خواهد شد.

سیدمحمدعلی واردی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف در ادامه با بیان اینكه عدم پاسخگویی به مردم باعث ایجاد شكاف اجتماعی بین مردم و مسئولان خواهد شد، گفت: قطعا دشمنان ما در این زمینه ساكت نخواهند نشست .با هدف‌گیری این نوع مسائل به دنبال رسیدن اهداف خود هستند و سعی می‌كنند از چنین فضایی به نفع خود بهره گیرند.
وی افزود: در گذشته و به خصوص در دوران جنگ مسئولان ما جزو ساده زیست‌ترین افراد محسوب می‌شدند اما امروز اكثر مسئولان جایگاه مدیریتی خود را برای كسب قدرت و ثروت انتخاب می‌كنند و اشرافی‌گری را در این جایگاه دنبال خواهند كرد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف با اشاره به تعارضات موجود در این بخش یادآور شد: در زلزله اخیر نیز شاهد بودیم برخی مسئولان برای گرفتن عكس سلفی به این شهر رفتند اما مردم این شهر به افراد و مسئولانی نیاز داشتند كه هم‌‌پا و همراه آنها در این حادثه باشد و با آنها همدردی كند. گروه‌های جهادی بی‌ادعا در این مناطق حضور یافتند و به دنبال دادن روحیه و ایجاد شرایط مناسب برای مردم هستند.
واردی به عدم پاسخگویی مسئولان به دانشگاه نیز اشاره كرد و گفت: در بین 6 كاندیدای انتخابات تنها آقای میرسلیم به دانشگاه آمد و در جمع دانشجویان حضور یافت. آنچه كه از سیره رهبر انقلاب و امام (ره) می‌بینیم این است كه خود را ملزم به پاسخگویی به مردم اما این فرهنگ در بین مسئولان در حال خاموش شدن است.
صادق مشایخی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و‌ صنعت نیز در ادامه این نشست با بیان اینكه دغدغه امروز دانشجویان بسیجی،مردم نهاد بودن انقلاب است و ما خود را از كف مردم و جامعه می‌دانیم، اظهار داشت: قطعا دانشجویان بسیجی دلسوزان مسئولان نظام هستند و هرگز به دنبال ضربه زدن به كشور و مسئولان نیستند. وظیفه ما به عنوان دانشجو مطالبه‌گری است. ما خود را مخالف دولت نمی‌‌دانیم و این موضوع كه در دانشگاه سیستان مطرح شد و بسیج دانشجویی را مخالف دولت اعلام كردند، از نظر ما درست نیست.
وی افزود: بیان این سخنان برای یادآوری جایگاه سنگین مسئولیت به مسئولان است، زیرا بحث اصلی در حكومت و دغدغه مهم مسئولان در نظام اسلامی مردم است. معتقدیم مسئولان ما باید مردم نهاد باشند و از این ظرفیت بهره بگیرند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت به اشاره به دیدگاه رهبر معظم انقلاب نسبت به مردم یادآور شد: تریبون یك طرفه مسئولان دردی دوا نمی‌كند. اگر آنها یك لحظه خود را جای مردم بگذارند می‌بینند چه وظیفه سنگینی بردوش دارند. مردم حقیقتا ولی‌نعمتان این نظام هستند و باید همواره در جامعه دیده شوند.
مشایخی با اشاره به مطالبات مردم در بخش‌های مختلف گفت: مردم طی سال‌های گذشته از ناحیه اقتصادی دچار مشكلات مختلفی هستند و با پرونده‌های مختلف اقتصادی دست و پنجه نرم می‌كنند. دانشجویان تلاش كردند با حضور در كنار آنها با ابراز همدردی درد این مسئله را برای آنها كمتر كنند. هر چند وجود این پرونده‌ها گویای نبود مدیران لایق و كارآمد در مسند امور است.
وی تاكید كرد: اینكه مسئولان ما تلاش كنند با حضور در مسند قدرت به انتصاب اقوام، آشنایان اقدام كنند و یا چیزی مانند ژن خوب را مطرح كنند موضوعی است كه می‌تواند بیان‌گر آسیب‌ها و ضعف‌های موجود در این بخش باشد.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با اشاره به علاقه امام به مردم گفت: ایشان مردم را باور داشت و به آنها ایمان می‌ورزید و خود را خدمتگذار مردم می‌دانست. اگر مسئولان امروز از اینگونه دیدگاه‌ها نسبت به مردم استقبال نكنند قطعا در آینده این دلسردی‌ها باعث می‌شود بین آنها و نظام شكاف ایجاد شود.
مشایخی با بیان اینكه طی 40 سال گذشته از انقلاب ن
قش مردم تغییر نكرده و همواره پشتبان نظم بودند اما نگاه مسئولان به مردم عوض شده تاكید كرد: ما در انقلاب مدیون خون شهدا هستیم و برای بزرگ شدن این نهال تنومند خون‌های بسیاری ریخته شده است. رهبر انقلاب با دلسوزی كه نسبت به مردم دارند همواره نكاتی را به مسئولان متذكر می‌شوند اما متأسفانه آنها غفلت می‌كنند. چقدر رهبری درباره اقتصاد مقاومتی تأكید كردند و مسئولان چه اقداماتی در این خصوص انجام دادند؟
وی با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای مذاكرات یادآور شد: قطعا كسی مخالف مذاكرات نبوده است اما غرب و استكبار جهانی همچنان به تعهدات خود نسبت به ایران عمل نمی‌كنند.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت با تأكید بر نگاه به داخل برای حركت در مسیر پیشرفت جامعه گفت: اگر به مردم نیروی انسانی نخبه و متخصص خود اعتماد و تكیه نكنیم پیشرفتی از درون در كشور ایجاد نمی‌شود و مطمئن باشیم از بیرون كمكی به ما نخواهد شد.
پیمان ضیائی جانشین مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در ادامه این نشست با بیان اینكه منظور از ولی نعمتان در نظام اسلامی مردم هستند، گفت: كمرنگ شدن یا كمرنگ كردن نقش مردم در امور كشور یكی از ضعفهای حاكمیتی است كه طی سالهای اخیر بوجود آمده است.البته وضعیت معیشت مردم و مطالبات آنها در همین زمینه قابل بحث و بررسی است.
وی با اشاره به حضور ذی نفعان در مناصب اجرایی و مدیریتی كشور گفت: قطعا وقتی وزیری كه خود از ذی نفعان و ذی نفوذان حوزه است در مسندی انتخاب شود نم‌ تواند درد مردم را بفهمد. وزیر بهداشت ما سالهاست از قشر پزشكان انتخاب می‌شود. تجربه سایر كشورها در این حوزه اینگونه است كه اگر وزیر بهداشت از جنس پزشكان نباشد بهتر می‌تواند طرحهای اجرایی را به سرانجام برساند اما در كشور ما پزشكان كه جزو ذی نفوذان این حوزه هستند در این مسند مسئولیت دارند. این مسئله باعث شده طرح‌های این بخش عمدتا به نفع این قشر رقم خورد و مردم نادیده گرفته شوند. مانند مسئله‌ای كه در طرح سلامت قابل مشاهده است.
جانشین مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی با اشاره به موضوع خام فروشی در كشور گفت: در حالی كه همگان و مسئولان را از این مسئله برحذر می‌دانند اما شاهد خام فروشی در كشور هستیم و این به دلیل است كه در این بخش نیز ذی نفعانی وجود دارد كه منفعت خود را در خام فروشی می‌بینند.
ضیائی به استفاده از ظرفیتهای مردمی در كشور تأكید كرد و گفت: فهم ناقص نسبت به ظرفتیهای مردم باعث می‌شود نتوانیم از این ظرفیت بهره برداری كنیم. امام و رهبر انقلاب نسبت به عامل مردم توجه جدی داشتند و تجربه 8 ساله دفاع مقدس نشان داد هرجا به نیروهای مردمی تكیه كردیم به نتیجه رسیدیم و پیشرفت نصیب كشور شد. ضعف مسئولان در این زمینه مشكلاتی را ایجاد می كند و نمی‌توانیم در موقع لزوم از بسیج مردمی استفاده كنیم.
مهدی حسینی مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در بخش پایانی این نشست با اشاره به برخی از سخنان امام راحل درباره جایگاه مردم در حكومت اسلامی گفت: وقتی مردم بین خود و مسئولان دیواری احساس كنند قطعا نسبت به مسائل كشور دلسرد می‌شوند و مشاركت آنها در ابعاد مختلف كم‌رنگ خواهد شد.
وی با اشاره به موضوع نشست یادآور شد: پاسخگویی به مردم آنها را در حل مشكلات و همراهی با سختی‌ها با مسئولان را همراه می‌سازد. اما عدم حضور مسئولان در جمع مردم و نادیده گرفتن آنها باعث می‌شود تحمل شرایط و سختی‌ها برای انها سخت تر شود.
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) با اشاره به مواجهه مسئولان با زلزله كرمانشاه گفت: در شرایطی كه مردم به دنبال كم شدن آلام این حادثه بودند برخی با این مسئله نیز سیاسی برخورد كردند و تلاش كردند به نوعی خود را مطرح كنند و به آلام و دردهای مردم توجه نداشتند.
حسینی با اشاره به تجربه‌های تاریخی در صدر اسلام در این زمینه گفت: قطعا بین مسئولان نظام اسلامی و نظام غیراسلامی در این بخش باید تفاوتهایی وجود داشته باشد.معتقدیم مسئولان نظام اسلامی باید مردم را ولی نعمتان خود می‌دانند و به دنبال خدمت به آنها باشند و البته ما در نظام با هیچ كس عقد اخوت نبسته‌ایم. در دوران صدر اسلام زبیری كه در همه غزوات حضور داشت و از امام علی دفاع می‌كرد به یك باره در مقابل امام و ولی زمان ایستاد. البته در انقلاب نیز شخصیتی چون قائم مقام رهبری كه دارای شأنیت و شخصیتی بالاتر از دیگران بود و جزو شاگردان خاص امام محسوب می‌شد وقتی در برابر این نظام و سیل مردمی قرار گرفت كنار گذاشته شد.
وی ضمن تأكید بر پاسخگویی مسئولان نسبت به مطالبات مردم گفت: همه مردم پای انقلاب ایستاده‌اند و از آن به بعد هم می‌ایستند اما برخی رفتارهای ناصحیح مسئولان در این خصوص ضمن كند كردن حركت رشد نظام كشور را دچار هزینه‌هایی می‌كند.
انتهای پیام/
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط