پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : پنجشنبه 02 آذر 18:53 کد خبر : 8106

مهدی جهانگیری فعلاً در بازداشت ؛ پرونده وی در مرحله رسیدگی دادسرایی است.


گروه سیاسی-رجانیوز: حجت‌الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای در یكصدو بیستمین نشست خبری با خبرنگاران با گرامیداشت یاد و خاطره شهید فهمیده و روز بسیجِ دانش‌آموزی گفت: از دلاورمردان و جوانان غیوری كه لانه جاسوسی را فتح كردند، یاد می‌كنیم و این روز را به‌عنوان روز مبارزه با استكبار جهانی گرامی می‌داریم و امیدوارم امسال نیز این برنامه را پرشورتر برگزار كنیم.
 
به گزارش رجانیوز، سخنگوی قوه قضائیه به بیان توضیحاتی در رابطه با شركت‌های تعاونی اعتبار‌ی پرداخت و اظهار كرد: در یك مقطع زمانی وزارت تعاونِ وقت به شركت‌های تعاونی اعتباری مجوز داد و متأسفانه هیچ نظارتی هم بر آنها نشد و آنها بر خلاف اساسنامه خودشان و برخلاف قوانین و مقررات با اخذ سپرده‌های زیاد از مردم مشكلاتی را برای مردم و دستگاه‌ها به‌وجود آوردند كه تا الان ادامه دارد.
 
معاون اول دستگاه قضا افزود: بانك مركزی هم براساس قانون پولی و مالی باید به مسائل پولی و بانكی كشور نظارت داشته باشد، یك وقت‌هایی مدعی بود كه اینها از ما مجوز نگرفته‌اند، پس وظیفه‌ای نداریم. به آنها گفته می‌شد كه شما وظیفه كلی برای مسائل پولی و بانكی دارید؛ پس به این فكر افتادند كه این موضوع را ساماندهی كنند و تا به امروز نیز مشغول ساماندهی هستند.
 
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح كرد: براثر كوتاهی از ناحیه وزارتخانه ذیربط كه مجوز به كسانی داد كه شاید شایستگی این موضوع را نداشتند و بعد هم نظارت نكردند و بانك مركزی هم نظارت بعدی را نكرد، این موضوع استمرار داشت تا زمانی‌كه به فكر افتادند كه ساماندهی كنند و جلوی موارد غیرمجاز را بگیرند.
 
وی ادامه داد: از جمله در سال ۹۴ در راستای همین ساماندهی بانك مركزی با تعدادی از تعاونی‌های اعتبار صحبت كرد و مقرر شد كه آنها خودشان دست به انحلال بزنند و  8 شركت‌ تعاونی اعتبار، خود را  منحل كنند.
 
سخنگوی قوه قضائیه گفت: مقرر شد پس از انحلال این هشت موسسه یك موسسه مالی و اعتباری به نام كاسپین تشكیل دهند و سهامداران موسسه مالی و اعتباری كاسپین، همان سهامداران شركت تعاونی‌های منحل شده باشند.

معاون اول دستگاه قضا تصریح كرد: در اینجا قبل از اینكه دقیقاً آن مؤسسات تسویه حساب كنند و هیئت تصفیه تشكیل دهند، طلبی كه از مردم داشته‌اند، اموال منقول و غیرمنقولی كه داشتند، موجودی كه داشتند را دقیقاً محاسبه كنند كه چه مقدار است و چه تعداد سپرده‌گذار و موجودی دارند، تعاونی كاسپین مجوز می‌گیرد و باز قبل از اینكه مشخص شود دقیقاً مؤسسه مالی و اعتباری كاسپین كه تازه مجوز گرفته چه نوع تعهداتی را باید در قبال سپرده‌گذاران انجام دهد، اقدامات و فعل و انفعالاتی صورت می‌گیرد و تعدادی از سپرده‌گذاران احساس می‌كنند كه شاید اینجا به مشكل بربخورند و در نتیجه بعضی شكایت می‌كنند.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: بعضی‌ها اموال بعضی از تعاونی‌های منحله را كه عمدتاً مربوط به تعاونی فرشتگان بوده است، توقیف می‌كنند؛ حساب‌های آنها را توقیف می‌كنند و نهایتاً به دستگاه قضایی شكایت می‌كنند و قوه قضائیه از اینجا وارد كار می‌شود.

وی ادامه داد: از آن به بعد وقتی دستگاه قضایی وارد شد، با هماهنگی مجلس و بانك مركزی و دولت مقرر شد كه دو كار همزمان صورت گیرد: یك كار عمده بود كه بانك مركزی باید انجام دهد؛ بخصوص اینكه قبل از آن باید اقداماتی را انجام می‌داده كه بدقت آن كار‌ها انجام نشده بود؛ لذا مقرر می‌شود بانك مركزی در جهت چگونگی ادامه كار كاسپین و در رابطه با فرشتگان كه یكی از موارد مشكل‌دار بود، موضوع را بررسی و كارشناسی كند. هیئت تصفیه فرشتگان كار خود را انجام دهد و هیئت تصفیه كاسپین نیز كار خودش را انجام دهد و در این میان بانك مركزی هماهنگ‌كننده باشد تا مردم به مشكل نخورند.

سخنگوی قوه قضائیه ادامه داد: همچنین مقرر شد چنانچه كسی تخلف كرده و جرمی واقع شده، قوه قضائیه به جرم رسیدگی كند؛ چرا كه دستگاه قضا اگر در جایی تخلف اتفاق افتاده باشد، نمی‌تواند رسیدگی كند؛ ولی اگر جرم باشد، می‌تواند به موضوع وارد شود.

معاون اول دستگاه قضا بیان داشت: در این پرونده‌ها بار‌ها عرض كردم نگاه اولیه قوه قضائیه به این است كه در عین اینكه مسئله اتهام را بررسی می‌كنیم، تلاش كنیم تا حق مردم تا آنجایی كه ممكن است، برگردانده شود و مال و سپرده مردم تضییع نشود و از بین نرود؛ ولی كار اصلی قوه قضائیه رسیدگی به جرم و شناسایی مجرم است.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تأكید كرد: اینجا وظیفه قوه قضائیه این نیست كه پول داشته باشد و پول را به مردم بدهد. چنانچه اموالی شناسایی شد و كفاف طلب مردم را داد، فبها‌لمراد، مشكلی نیست؛ اما اگر كسری داشت، این كسری را دستگاه قضایی نمی‌تواند پرداخت كند؛ ولی با توجه به اهمیت مسئله تا به امروز چندین جلسه مشترك بین مجلس، قوه قضائیه و رئیس كل، معاونت نظارت بانك و كارشناسان بانك مركزی در خدمت ریاست محترم قوه قضائیه و برای حل و فصل موضوع  تشكیل شده است.
 
حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای گفت: دراین راستا چندین بخشنامه شخص بنده فرستاده‌ام. در شهریورماه كمیسیون اقتصادی مجلس در مورد موسسات مذكور به هیئت رئیسه گزارشی می‌دهد و هیئت رئیسه تشخیص می‌دهد كه تبصره یك ماده ۹۳۶ آیین نامه داخلی مجلس در این مورد اعمال شود. این تبصره می‌گوید كه اگر مجلس تشخیص داد به قوه قضائیه اعلام كنند كه خارج از نوبت و خارج از تشریفات ایین دادرسی به پرونده‌ای رسیدگی كند كه همین كار هم شد.

معاون اول قوه قضائیه افزود: ما براساس این درخواست مبنی بر اعمال تبصره یك ماده ۹۳۶ آیین نامه داخلی مجلس به ریاست دادگستری تهران اعلام كردیم كه این پرونده را خارج از تشریفات رسیدگی كنند واز آن تاریخ هم به همین صورت كار درحال انجام است.

وی عنوان كرد: همچنین این موضوع را به دادگستری‌های سراسر كشور بخشنامه كردیم، چون افرادی در شعبات مختلف احیاناً سپرده‌ای یا طلبی از مؤسسه فرشتگان داشته‌اند و دادخواستی مبنی بر بستن حساب‌ها و بعدا حساب‌های كاسپین داده بودند كه به خواسته‌شان رسیدگی یا اموال آنها توقیف شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای گفت: پس ازجلسه مشترك بین مجلس شورای اسلامی، بانك مركزی و قوه قضائیه به همه روسای دادگستری سراسر كشور اعلام كردیم كه هرگونه دادخواستی كه برای انسداد حساب یا توقیف اموال وجود داشت، چون پرونده درتهران است، بدون هماهنگی اموالی توقیف نشود و یاحسابی مسدود نگردد؛ مگر اینكه با هماهنگی با دادگستری تهران باشد.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: این نگرانی وجود داشت كه احیانا خود كاسپین یا فرشتگان به برخی افراد پول بدهند و برخی سرشان كلاه برود كه قرار شد در این خصوص دادسرا نظارت كند و بانك مركزی هم مسئولیت پیدا كرد كه اجازه ندهد این اقدام صورت پذیرد.

معاون اول قوه قضائیه اظهار كرد: همچنین ابتدائاً بانك مركزی گزارشی داد كه اگر ما تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به سپرده گذاران بدهیم، حدود ۹۸ درصد از سپرده گذاران مشكلشان حل می‌شود. این موضوع اول پیشنهاد بود؛ اما بعداً گفته شد كه تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان به همه سپرده‌گذاران پول پرداخت شود؛ چه، كسانی كه ۱۰۰ میلیون سپرده گذاری كرده بودند و چه كسی كه بیشتر از این مبلغ سپرده داشته‌اند.

وی بیان كرد: قرار شد از طرف بانك مركزی یك خط اعتباری و منابع در اختیار كاسپین قرار گیرد؛ ولی فقط با نظارت بانك مركزی و دادستانی این پول پرداخت شود.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای تصریح كرد: در این راستا برای این كار ۲ هزار میلیارد تومان در این مقطع در نظرگرفته شد كه بر اساس گزارش بانك مركزی ۱۵۰۰ میلیارد تومان از این منبع با رعایت تشریفات به سپرده گذاران پرداخت شده است.

سخنگوی دستگاه قضا افزود: قبل از آنكه بخشنامه مربوط به ضرورت هماهنگی برای مسدود كردن حسابها صادر شود ۵۹ حساب به درخواست شكات خصوصی درشعبات مختلف مسدود شده بود كه در دونوبت كل این ۵۹ حساب رفع انسداد شد. در یك نوبت ۲ حساب رفع انسداد شد و پول‌ها پرداخت شد و در یك نوبت دیگر كه همین چهارشنبه اعلام كردیم از ۵۷ حساب دیگر رفع انسداد صورت گرفت تا با نظارت بانك مركزی تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان به سپرده گذاران پرداخت شود.

وی گفت: مشكلی كه ما مكرر اعلام كرده‌ایم این است كه ممكن است اموال و دارایی‌های مؤسسه تكافوی بدهی‌ها را ندهد؛ آنجایی كه نمی‌شود بدهی را پرداخت كرد، كاری كه قوه قضائیه می‌تواند بكند، این است كه تلاش كند شناسایی اموال صورت گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه‌ای عنوان كرد: بر اساس گزارشات، مؤسسه فرشتگان برای پرداخت طلب همه سپرده‌گذاران كسری دارد؛ یعنی كل اموال منقول و غیر منقول و سپرده‌های داده شده و ... تكافوی بدهی‌های موسسه را نمی‌دهد. این كسری را قوه قضائیه نمی‌تواند تأمین كند؛ اما وظیفه داریم بررسی كنیم كه اگر تخلفی شده یا پولی را به حساب دیگران یا اقوام منتقل كرده اند، آنها را شناسایی كنیم تا برگردد.

سخنگوی دستگاه قضا گفت: در مؤسسه فرشتگان عملاً  همه كار‌ها بر عهده فقط یك نفر بوده است و مسئولان آن همه كار‌ها را به یك نفر واگذار كرده بودند و تا الان اجمالاً مشخص شده است كه سوءاستفاده شخصی در این رابطه صورت گرفته است كه رقم دقیق آن هنوز مشخص نیست. البته این كسری صرفاً به خاطر این سوءاستفاده نیست؛ چون بخش عمده‌ای از این كسری به خاطر سود زیادی است كه این مؤسسه به سپرده گذاران پرداخت می‌كرده كه سود‌های ۳۰ درصد به بالا بوده و از اصل پول مردم به عنوان سود به سپرده گذاران پرداخت می‌شده است.

معاون اول قوه قضائیه اظهار كرد: از این رو همه درحال تلاش هستیم كه این مشكل برطرف شود و اختصاص ۲۰۰۰ هزار میلیارد تومان پول از بانك مركزی هم به همین جهت بوده است

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط