پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : چهارشنبه 01 آذر 08:39 کد خبر : 8102

زشت و زیبا و عبرت‌های زلزله!!


به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس روزنامه «جوان» در یادداشتی به قلم «سیدعبدالله متولیان» به موضوع زلزله اخیر در غرب كشور پرداخت و نوشت:

در زلزله بزرگ كرمانشاه (كه در 10 استان ایران و چند كشور همسایه هم حس شده و با روزهای پایانی ماه صفر ماه حزن مسلمانان و با بازگشت زائران اربعین همزمان شده بود) شاهد صحنه‌های تلخ و شیرین و زشت و زیبایی بودیم كه توجه به آنها می‌تواند برای مردم و مسئولان در حوادث احتمالی آینده عبرت‌آموز باشد. 
آن‌چیزی كه موجب التیام آلام و دردهای مردم كرمانشاه شد، همراهی، همدلی، همگرایی، همنوایی، همدردی و دگر دوستی آحاد مردم (كه جزو خصایص تاریخی ایرانیان است) از سراسر ایران با آسیب‌دیدگان بود. مردم غیور و قهرمان ایران در نوع‌دوستی، گذشت و ایثار، حماسه‌ای بی‌نظیر در سطح جهان آفریدند و موجب شگفتی مردم جهان شدند و نشان دادند كه به وقت آسیب دیدن عضوی از جامعه دیگر عضوها آرام و قرار از كف داده و به شكل جهادی و انقلابی در میدان كمك حاضر می‌شوند. حضور فوق‌العاده و مؤثر ارتش، سپاه، نیروی انتظامی و بسیج مستضعفان «با فرمان حضرت امام خامنه‌ای» در كنار مردم موجب آرامش و افزایش اعتماد آسیب‌دیدگان به نظام شده و در واقع بسیاری از ضعف‌های دستگاه‌های ذی‌ربط را جبران كرد. بی‌تردید همدلی و همراهی مردم پس از زلزله یادآور صحنه‌های ایثارگری رزمندگان در هشت سال دفاع مقدس بود و مردم در كمك به زلزله‌زدگان فعل خواستن را به بهترین شكل ممكن صرف كردند و روش خدمت كردن به مردم به شیوه انقلابی و جهادی را به مسئولان كشور یادآور شدند. 
از سوی دیگر وقوع زلزله مهیب كرمانشاه واجد تذكرات جدی به مسئولان امر و ایجاد آمادگی لازم برای حوادث احتمالی مشابه بود: اگر چه بی‌ارزش كردن و نادیده گرفتن خدمات و تلاش‌های مضاعف دستگاه‌ها و نهادهای دولتی در كمك به زلزله‌زدگان و رفع موانع و بازگرداندن اوضاع به حالت عادی و وصل شبكه آب، برق، گاز، تلفن و... ناجوانمردی و ناسپاسی است، اما واقعیت این است كه با وجود اینكه ایران بر مدار بلایای طبیعی به‌ویژه زلزله قرار دارد، متأسفانه دولت و به‌ویژه دو نهاد بزرگ «هلال‌احمر» و «مدیریت بحران» از كمترین آمادگی ممكن برای مقابله با این حادثه برخوردار بودند، به‌طوری كه حتی آمادگی تأمین 200 ‌هزار چادر را هم نداشتند و اگر نبود حضور جهادی و انقلابی مردم در كنار نیروهای مسلح، با ابعاد بزرگ‌تری از فاجعه مواجه می‌شدیم. یكی دیگر از نكاتی كه به جرئت می‌توان از آن به تلخی یاد كرده و آن را از پلشتی‌ها و زشتی‌های پسازلزله دانست مواضع عجولانه برخی مسئولان در باره موضوعاتی مثل مسكن مهر بود كه علاوه بر اینكه فاقد وجاهت علمی و كارشناسانه بود موجب تسری نگرانی به ساكنان مسكن مهر در سراسر كشور شده و در نوع خود امنیت اجتماعی مردم را با خطر جدی مواجه ساخته و محیط خدمت به زلزله‌زدگان را تحت‌الشعاع خود قرار داده و دستاویزی برای اعتمادسوزی مردم نسبت به دولت و نظام در اختیار دشمنان این مرز و بوم قرار داد. 
بی‌شك به هنگام ظهور و بروز بلایای طبیعی كه اولویت همگانی باید فقط و فقط خدمت جهادی به آسیب‌دیدگان باشد، موضع‌گیری‌های عجولانه از این دست نمی‌تواند فارغ از نیات حزبی و سیاسی باشد و برای مردم آسیب‌دیده به هیچ وجه پذیرفتنی نیست كه در كشاكش یك رخداد بزرگ طبیعی با خسارات فراوان مادی و معنوی برخی مسئولان به جای انجام وظایف محوله و شتاب برای مدیریت و رسیدگی به زلزله‌زدگان و تلاش برای كم‌كردن آسیب‌ها و رفع دغدغه و مشكلات آنان، با فرصت‌طلبی به تسویه حساب‌های حزبی و جناحی بپردازند، خاصه اینكه در عصر ارتباطات، این‌گونه موضع‌گیری‌ها بلافاصله دستمایه رسانه‌های بیگانه و شبكه‌های اجتماعی هم‌سو با دشمنان قرار گرفته و جامعه اسلامی را با سیل شایعات، دروغ‌ها و تهمت‌های ناروا مواجه ساخته و آرامش مردم را سلب نماید. 
در این میان شبكه رسانه‌ای مكتوب و مجازی دشمن و بعضی از رادیكال‌ها و تندروهای وطنی كه نافشان را با فتنه بریده‌اند و هیچ فرقی نمی‌كند موضوع چه باشد، كوروش، غزه، لبنان، اربعین، زلزله، كمك به زلزله‌زدگان و... خلاصه از هر چیزی یك فتنه جدید ساخته و در زلزله كرمانشاه نیز با ذوق‌زدگی زائدالوصف از فرصتی كه برای سم‌پاشی و پاشیدن تخم نفاق و تفرقه پیدا كرده‌اند وارد میدان شده و به شكلی وسیع و گسترده به دروغ‌پراكنی و پخش شایعات مشغول شده و به تلخ‌تر كردن ذائقه مردم همت گماشتند، برخی از محورهای عملیات روانی آنان از این قرار است: 
1 - پخش دروغ و شایعات در راستای ایجاد تفرقه بین ارتش و سپاه در بین زلزله‌زدگان، مردم و نظامیان
2 - تخریب روحیه زلزله‌زدگان در باره مسكن مهر
3 - اعتبارزدایی از سرمایه‌های اجتماعی و فرهنگ دینی و علمای دین و تقطیع سخنان روحانیون با هدف ایجاد نفرت نسبت به علما در بین آسیب دیدگان
٤ - زیر سؤال بردن احكام شریعت در باره نجس دانستن سگ. 
5 - تبلیغ بی‌اعتمادی و جدایی مردم از مسئولان در امر خدمت رسانی به زلزله‌زدگان. 
٦ - سانسور شدید كمك‌های زائران اربعین به زلزله‌زدگان با هدف اعتبارزدایی از مكتب تشیع و ایجاد تفرقه بین شیعیان و اهل سنت. 
7 - انتشار اخبار دروغ درباره ممانعت با انتقال برخی از كمك‌های مردمی به مناطق زلزله‌زده. 
8 - اعتمادزدایی مردم از مسئولان و نظام جمهوری اسلامی. 
در واقع می‌توان گفت غربگدایان، لیبرال‌های غربزده و اصلاح‌طلبان، خواسته یا ناخواسته هم‌سو با جریان‌ها و رسانه‌های ضدانقلاب در یك هماهنگی آشكار، زلزله را بهانه و دستاویزی برای تسویه حساب‌های جناحی و انتقام‌گیری و تضعیف موقعیت نظام در بین افكار عمومی و اعتبار زدایی از نهادهای انقلابی و امدادی و شلیك به باورها و ایمان مردم نموده و به این ترتیب اعتماد مردم به دولت كه متأسفانه در سال‌های اخیر و در مبارزات حزبی و در عرصه انتخابات آسیب جدی دیده بود مجدداً مورد هجمه هماهنگ داخلی و خارجی قرار گرفت. در صحنه خدمت رسانی به زلزله‌زدگان متأسفانه شاهد صحنه‌هایی از بی‌اعتمادی مردم به دستگاه‌های دولتی بودیم كه بخشی از این اعتمادزدایی حاصل رفتارها و موضع‌گیری‌های غلط و ترویج خوی اشرافیگری و فاصله گرفتن دولتمردان از مردم و عدم توجه به ظرفیت‌های داخلی دانست. دولتمردان باید توجه داشته باشند كه باید با تمام قوا و با خدمت انقلابی با الگوی جهادی نسبت به اعاده، ترمیم و تقویت اعتماد عمومی به دولت و نظام به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه اجتماعی اقدام كنند. 

انتهای پیام/ز
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.