پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

قالیباف در دانشگاه علم و صعنت از ویژگی‌های «نواصول‌گرایی» گفت
تاریخ : سه شنبه 30 آبان 14:25 کد خبر : 8099

صدای تغییر

ضرورت تشکیل نواصول‌گرایی این روزها امید تازه‌ای را دردل جوانان انقلابی کشور به وجود آورده اما این جوانان نمی‌خواهند مسیر را اشتباه بروند. از آنجایی که سردار جهادی صدای رسای نواصول‌گرایی است، برای اولین‌بار دانشگاه را برای پاسخ به پرسش‌ها و توضیحاتی درباره نواصول‌گرایی برگزید چراکه مهم‌ترین اساس این جریان انقلابی جدید، جوانان هستند.


آقای محمدباقرقالیباف در همایش «نواصول‌گرایی در نگاه جریان دانشجویی» كه در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، ضمن تبریك آغاز ماه ربیع الاول و تسلیت جانباختگان زلزله كرمانشاه، گفت: «وقتی به كشورمان نگاه می‌كنیم، درعرصه سیاست داخلی دو‌جریان داریم؛ چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه دوست داشته باشیم و چه دوست نداشته باشیم، باید بپذیریم واقعیتی كه امروز در آن زندگی می‌كنیم دركشور ما یك فضاسازی دوقطبی وجود دارد. اگر این دو جریان درست عمل می‌كردند، می‌توانستند و می‌توانند بهترین مدل جریان سیاسی‌ورزی باشند. مشكل ما در عرصه سیاسی، این است كه دوجناح نتوانستند امید شكل گرفته در ابتدای انقلاب را به نتیجه برسانند كه دلایلش باید مورد ارزیابی و تحلیل قرار گیرند.»

جریان اصلاحات یك ضرورت و نیاز بود
وی همچنین گفت: «در دهه 70 كه اوج جریان دوم خردادی و اصلاح طلبی بود، رهبری فرمودند كه دو جناح اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، دو بال كشورند كه می‌توانند پیشرفت را برای ایران به ارمغان آورند و الزاماتی را برای این مهم تبیین كردند. به نظر می‌رسد كه اصلاح‌طلبی ضرورت و نیاز جامعه امروز است اما باید توجه كرد كه بخشی از این جریان سیاسی، در مبانی و مكتب امام (ره) تجدیدنظر كرده و به سمت تغییر آن حركت كردند.»

برخی اصلاح طلبان به جای بال، وبال شده‌اند
قالیباف تصریح كرد: « این جریان به همین دلیل در حوزه رویكردی و كاركردی به جای اینكه بالی برای مردم باشند، وبال ملت شدند و به مكتب امام (ره) وارد خدشه می‌كنند؛ این بخش از اصلاح‌طلبی جامعه را به سمت هویت بیگانه سوق داد. در مكتب امام (ره)  ما مبارزه با فقر و غنی داشتیم. مبارزه برای عدالت خواهی داشتیم. توجه به مستضعفین و سعادت مندی مردم را داشتیم و به دنبال یك زندگی انسانی بودیم؛ اما اینها به حاشیه رفتند. آزادی و آزادگی در جامعه بین الملل از اهداف امام (ره)  بود اما ببینید چگونه با این آرمان‌ها رفتار كردند. بخشی از این جریان البته به این اصول اعتقاد دارند.»

جریان اصول‌گرایی موفق نشد منافع نظام و خواسته‌های مردم را پیاده سازی كند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأكید كرد: جریان اصول‌گرایی در بیان اهداف، برنامه ریزی‌ها و حرف‌هایی كه زده، مبتنی بر مكتب امام (ره)    است و خود را به این امر پایبند می‌داند. وقتی از این اصول فاصله می‌گیریم، ولی قرار است این گفتمان را به نوعی پیاده كنیم كه همه مردم همه این مسائل را در تمام زندگی خود ببینند، می‌بینیم كارنامه قابل دفاعی برای این جریان نیز وجود ندارد. حتی در ابزار و روش‌ها هم بدسلیقگی وجود دارد. جریان اصول‌گرایی موفق نشد منافع نظام و خواسته‌های مردم را با هم در كشور پیاده سازی كند. در حیطه امنیت عمومی، امنیت ملی و قدرت منطقه‌ای البته جریان اصول‌گرایی كارنامه قابل قبولی دارد و منافع ملت را كه امنیت و منافع نظام و حفظ كیان اسلام است، به خوبی دنبال می‌كند.

نیاز هر دو جریان سیاسی به رجعت و بازخوانی امام (ره)
قالیباف در تعریفی از نواصول‌گرایی گفت: « ما به دنبال لفظ نیستیم، مهم محتوایی است كه باید مبانی انقلاب و مكتب امام (ره) را مورد توجه قرار دهد. حرف اصلی نواصول‌گرایی در این جمله خلاصه می‌شود كه ما باید بر مبنای اصول انقلاب و رویكرد امام (ره) به اسلام سیاسی، یك بنای جدید ایجاد كنیم. به نظر می‌رسد كه هر دو جریان سیاسی كشور رجعت و بازخوانی امام؟ره؟  را نیاز دارند. جریان اصلاح طلبی هم نیازمند بازخوانی در مبانی و اصول خود است اما اصول‌گرایی اتفاقاً باید مبانی را حفظ كند اما همانطور كه گفته شد، یك تغییر اساسی در سطوح گفته شده ایجاد كند.»
وی اظهار داشت: «باید گفت كه رجعت به امام (ره) نیاز هر دو جریان است؛ رجعت، بازخوانی و بازتولید، رجعت به مبانی و اصول برای اصلاح‌طلبان و رجعت و بازتولید سطوح چهارگانه برای اصول گرایان. نواصول‌گرایی كار چند نفر از بالا نیست، نواصول‌گرایی یك پروسه است در گفت وگوی جمعی، برای رسیدن به تفاهم بین الاذهانی و نقش كلیدی این تحول، در بدنه اصول‌گرایی و با محوریت نیروهای جوان و خوش فكر است.»

نو اصول‌گرایی پدرخوانده نمی‌خواهد
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: «در عین حال، انصاف است و تردیدی نیست كه این تغییر و تحول اساسی بدون استفاده از تجربه و همراهی بزرگان اصول‌گرا امكان‌پذیر نیست؛ اما این گفت‌وگو و تفاهم نمی‌تواند به صورت ابلاغی، از بالا به پایین و دستوری باشد. نواصول‌گرایی با فرهنگ پدرخواندگی ساخته نمی‌شود؛ نواصول‌گرایی پدرخوانده نمی‌خواهد. هیچكس دیگر حق ندارد به عنوان پیشكسوت جلوی بروز این ظرفیت عظیم جوانان باانگیزه و پخته را سد كند. تلاش می‌كنم صدای این تغییر و مطالبه كننده این‌تغییر باشم. نواصول‌گرایی نباید به دنبال این باشد كه دوباره طیفی در دل این جریان به وجود آورد.

ممانعت جریانات سیاسی در استفاده از توانمندی جوانان
قالیباف عنوان كرد: زمانی كه نامه ایجاد نواصول‌گرایی را نوشتم، مورد نقد قرار گرفتم كه «چرا این حرف را در افكار عمومی اعلام كردی و خطاب به جوانان نوشتی. می‌توانستی این نامه را در جمع‌های خصوصی‌تر مطرح كنی» اما این نشان می‌دهد كه در استفاده از ابزارها غلط عمل كردیم. كسانی كه این حرف را می‌زنند درك درستی از حركت‌های جدید ندارند. باید این ضعف را برطرف كرد كه مسوولان از یك مسوولیت به مسوولیت دیگر می‌روند، جوانانی هستند كه توانمند هستند اما وقتی می‌خواهیم از اینها استفاده كنیم، همین جریانات سیاسی اجازه نمی‌دهند. اگر این‌گونه باشد جوانان باید بنشینند و ببینند كی یك مسوول فوت می‌كند تا صندلی او خالی شود.
وی گفت: مشكل ما این است كه برای تغییر در این جریان، پدرخواندگی نمی‌خواهیم. باید تصمیمات در جریان افكار عمومی گرفته شود. این حركت نو پیوند اساسی با كارآمدی نظام دارد. چون همیشه مانع نیروهای جوان و توانمند شدیم. باید موضوع آسیب‌شناسی در جریان اصول‌گرایی و نقش تاریخی جریان دانشجویی را جدی بگیریم، نباید اجازه دهیم مسیر نادرستی كه بخشی از جریان اصلاح طلبی در جذب افكار عمومی و عدم پاسخگویی به نیازهای واقعی مردم در پیش گرفته، فرصت پیدا كند زیرا در این صورت در كارآمدی نظام دچار چالش جدی خواهیم شد.

تعطیل كردن خط 7 مترو هم سیاسی است
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سؤال دانشجویان درباره رویكرد نواصول‌گرایی در مبارزه با مفاسد اقتصادی، عنوان كرد: بدون شك یكی از چالش‌های ما فساد است و ریشه این فسادها آنجاست كه ما مردم باور نیستیم. وقتی اقتصاد را مردمی نمی‌كنیم، اقتصاد مقاومتی هم شكل نگرفته بلكه اقتصاد گرفتار رانت است و امضای طلایی وجود دارد. قالیباف همچنین در پاسخ به نماینده دانشجویان اصلاح طلب كه پرسید شما در طول مسوولیت خود چه كردید؟ گفت: بنده هرجا مسوول بودم، به دور از تعصبات سیاسی هركس را كه در چارچوب نظام بوده به كار گرفتم. معاونت من در شهرداری از اصلاح طلبان بودند اما امروز همان‌ها را به جرم اینكه با من كار كردند، از شهرداری بیرون ریختند. تعطیل كردن خط ۷ مترو هم سیاسی است. وی ادامه داد: همه ما باید در حوزه مسوولیت خود پاسخگو باشیم. من باید درباره عملكرد خود در حوزه نیروی انتظامی پاسخگو باشم. املاك نجومی دروغی بیش نیست. شما‌بروید و زمانی را كه در نیروی انتظامی مسوولیت داشتم، بررسی كنید و ببینید. كسانی كه شما امروز از آنها حرف می‌زنید، ببینید آن زمان درباره عملكرد من چه می‌گفتند و وقتی كار برایشان سخت شد، چگونه حرف زدند. عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام تأكید كرد: طرح كردن مسأله املاك نجومی از ابتدا سیاسی بود اما اولین كسی كه از دادستانی درخواست رسیدگی كرد، خود بنده بودم؛ نگفتم این قوم من است یا برادر من است. من تا الان هم پیگیر هستم. گفتند دو هزار میلیارد تومان تخلف در املاك نجومی صورت گرفته اما در آخرین پیگیری‌های قوه قضاییه نشان داد كه رقم مطرح شده كمتر از ۶ میلیارد تومان است. این همان جوسازی است كه نمی‌خواهند بگذارند كار به درستی پیش برود.عضو مجمع تشخیص مصلحت  نظام همچنین در پاسخ به سؤال دانشجویی درباره انعقاد توافق برجام گفت: درباره برجام گفتیم اینهایی كه رفتند مذاكره، بدانند طرف ما دشمن ماست؛ این مذاكره هم باید مبارزه باشد، با لبخند نباید مذاكره كنند.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط