پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

دکتر عبدالله گنجی
تاریخ : دوشنبه 29 آبان 13:57 کد خبر : 8095

بسیج الگوی بیرونی کارکرد درونی

هفته بسیج بهانه‌ای برای تمرکز و توجه بر کم‌نظیرترین معماری امام راحل در انقلاب اسلامی است.


هفته بسیج بهانه‌ای برای تمركز و توجه بر كم‌نظیرترین معماری امام راحل در انقلاب اسلامی است. نیرویی كه با دستور «الهام یافته» امام تشكیل شد و هرقدر در مسیر پر پیچ و خم انقلاب اسلامی به پیش آمد مؤسس آن تحسین و تكریم بیشتری شد.

نكته بسیار ظریف طرح جهانی بسیج از سوی امام مقارن با پایان جنگ تحمیلی بود. «بسیجیان جهان اسلام» در تابستان 1367 و «بسیج جهانی اسلام» در آذر همان سال از سوی امام طرح شد. گویی امام احساس كرده بود میوه رسیده و جثه ورزیده بسیج به موعد عبور از مرزهای قراردادی و جغرافیایی رسیده است ولی او سفر كرد و «بسیج جهانی اسلام» بسان یك آرمان در فردای وی برجا ماند. اما همان‌گونه كه انقلاب امام در سه سطح ایران، جهان اسلام و عالم مستضعفین طرح شد، بسیج نیز در فردای امام در هر سه حوزه هویدا گردید. از ایران گرفته تا جهان اسلام و تا امریكای لاتین و آفریقا بسیج جهانی اسلام قابل ردیابی است. اما بر اساس قاعده «عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد».

پیدایش داعش باعث شد سرعت تشكیل بسیج جهانی اسلام را شاهد باشیم و راه‌های میانبر یافت شود و انگیزه‌های اقناع‌گر به میدان بیایند. علت اینكه بسیج ایران هنوز برای آنسوی مرزها جذاب است، دو خصلت اساسی است؛ اول آلوده نشدن به اشرافی‌گری و دوم مزد نخواستن در قبال انجام كارهای بزرگ. اكنون در نقطه‌ای ایستاده‌ایم كه الگوی نظامی- جهانی بسیج با هویت و جوهره دینی تقریباً در خاورمیانه اسلامی شكل گرفته است. لشكرهای مردمی فاطمیون، زینبیون، حزب‌الله لبنان، نجبا، عصائب، حشدالشعبی، سازمان بدر،‌ حزب‌الله سوریه، انصار‌الله یمن و جریان شیخ زكراكی نمادهای بسیج جهانی اسلام هستند كه در كوران حوادث از دل امت اسلامی و به صورت داوطلبانه شكل گرفتند و بین حفظ كیان مسلمین و تجارت عاشقانه با خدا در میدان مبارزه و شهادت رفت و برگشت دارند.

امروز الگوی بسیج به جهان اسلام صادر شده است و آرمان امام مبنی بر: «جمهوری اسلامی با همه وجود برای احیای هویت اسلامی مسلمانان سرمایه‌گذاری می‌كند» شكل گرفته است. بدون تردید آرمان امام امروز تحقق یافته است اما جای جشن تحقق این آرمان بزرگ همچنان خالی است.

اما در درون كشور بسیج در ابعاد دیگری خود را گسترش می‌دهد و نو می‌كند و از كاركرد دیروز عبور كرده است. به تعبیر دیگر بسیج به «بلوغ اجتماعی» در سایه وجود امنیت در كشور رسیده است و هنگام آن است كه این بلوغ نه در سایش‌های نظامی - كه نیاز نیست - كه در عرصه اجتماعی به میدان بیاید. 

شاید بتوان وضعیت حال بسیج را با وضعیت تأسیس‌ اخوان‌المسلمین مصر و حماس (ابتدا مجمع اسلامی غزه) مقایسه كرد. آنها از عمل اجتماعی شروع كردند و پس از گسترش نفوذ اجتماعی به میدان جهاد و مبارزه وارد شدند اما بسیج از میدان نظامی و جهاد شروع كرد و به عرصه اجتماعی وارد شد. اخوان‌المسلمین از 1928 تا 1950 به تبلیغ دین، آموزش، تربیت، اقدامات خیریه و... می‌پرداخت، حماس نیز از 1973 تا 1988 به ساختن مدرسه، دانشگاه اسلامی غزه، برگزاری اعیاد اسلامی، توزیع زكات، تربیت دینی، اجتماعی جوانان و... می‌پرداخت اما وقتی میدان مبارزه را آماده كرد به آن وارد شد و آن شد كه همگان شاهدیم. بسیج معكوس حماس و اخوان است. امروز روز عمل اجتماعی بسیج است.

بسیج باید میدان‌دار عمل و سازندگی، تربیت دینی، بهبود آسیب‌های اجتماعی، رسیدگی به محرومین و مستضعفین و در یك كلمه مشغول گسترش نفوذ اجتماعی انقلاب اسلامی در بین توده‌ها باشد. البته تغییر پارادایم ‌نگرشی در جوانانی كه اقدامات هیجانی همچون اقدامات شكلی - نظامی برایشان جذاب جلوه می‌كند كار ساده‌ای نیست اما ایجاد فرهنگ برای شروع «فرایند اجتماعی شدن بسیج» نه به سازمان آن كه به نخبگان اقشار آن وابسته است. پیوند مردم‌سالاری و بسیج نه در عرصه سیاست‌ورزی كه در عرصه اقدامات «پیش‌هنگام» اجتماعی میسر است. رشد تحصیل‌كردگی، رشد طبقه متوسط و پیدایش نیازهای جدید، لزوم این مهم را دو چندان كرده است. شیفت تقابل دشمنان انقلاب اسلامی نیز از عرصه نظامی و تقابلی به عرصه اجتماعی كشیده شده و مبارزه نیز در این میدان متمركز شده است.

 لذا بسیج باید یك «سازمان اجتماعی» باشد و مرهم زخم‌های اجتماعی گردد. مزد نخواستن، توان، احساس مسئولیت، ولایت‌مداری و آرمانگرایی شاخص‌هایی هستند كه بسیج را در میدان اجتماع همانند میدان جهاد مسلحانه پیروز خواهد كرد. شرط اول درك عمیق این شیفت مأموریتی در بدنه بسیج است.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط