پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

برنامه ششم؛مدت هاست که منتظر اجرایی شدن است
تاریخ : شنبه 27 آبان 10:43 کد خبر : 8082

دولت همچنان بدون برنامه

حاشیه‌های برنامه ششم تمامی ندارد. این‌بار برنامه ششم پس از گذشتن از خوان تدوین و تصویب لایحه پرماجرا، در خوان اجرا گیر کرده است تا جایی که یکی از مهم‌ترین بخش‌های گزارش کمیسیون اصل 90 درباره تخلفات دولت مربوط به برنامه پنج ساله ششم توسعه بود.


برنامه ششم توسعه همچنان پر ماجراست، حتی صدای اصلاح‌طلبان مجلس هم از بی‌برنامگی دولت دوازدهم و بی‌توجهی‌اش به قانون برنامه ششم توسعه در آمده است كه سرانجام بعد از مدت 5 ماه از زمان قانونی اجرای برنامه ششم، كمیسیون اصل 90 مجلس ناچار به تهیه گزارشی درباره بی‌قانونی‌های دولت شد. بر اساس این گزارش كه در صحن علنی روز چهارشنبه 24 آبان ماه قرائت شد؛ آمده است: «قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه در پی عدم ابلاغ توسط رییس‌جمهور در مهلت قانونی بعد از مجموعاً ۹۵ روز تأخیر از سوی رییس مجلس ابلاغ شده است.»
همچنین، بر اساس گزارش كمیسیون اصل 90 ، اجرای ۱۱ فقره قانون با توجه به مصوبه مجلس، مجموعاً نیازمند تصویب ۱۱۱ آیین نامه اجرایی بوده است، كه 50 آیین‌نامه مربوط به برنامه ششم است و تا زمان تهیه این گزارش تنها چهار آیین‌نامه به تصویب رسیده است.
این بی قانونی دولت سبب شد تا كمیسیون اصل 90 بعد از ارائه این گزارش، پیشنهاد دهد كه «در ارائه طرح‌ها و لوایح به نحوی اقدام شود كه تصویب قوانین مربوطه از جامعیت لازم برخوردار باشند تا در حد امكان مستغنی از تدوین آیین‌نامه اجرایی باشند.»

عدم ارائه گزارش‌های سه‌ماهه
از سوی دیگر، طبق ماده ۲۲۱ قانون، دولت مكلف شده است هر سه ماه یكبار گزارشی از دستگاه‌های ذی‌ربط جمع‌آوری و به كمیسیون برنامه و بودجه مجلس ارائه دهد كه این امر محقق نشد.

عدم راه‌اندازه سامانه ثبت حقوق مدیران
همچنین بر اساس تبصره پنج ماده 38 قانون برنامه دولت مكلف است ظرف چهار ماه نسبت به راه‌اندازی سامانه ثبت حقوق و مزایا و پرداخت‌های مدیران راه‌اندازی كند كه بعد از گذشت 8 ماه همچنان مغفول مانده است.
البته این تنها قسمت كمی از عدم توجه دولت به برنامه ششم است؛ احكام مهم برنامه ششم، مانند الحاق دبیر‌خانه مناطق آزاد تجاری به وزارت اقتصاد با 6 ماه تأخیر در شهریورماه اجرایی شد، همچنین واكنش آقای اكبر تركان رییس دبیر خانه مناطق آزاد كه گفته بود عدم اجرای این حكم از سوی دولت به كسی ارتباط ندارد، حواشی زیادی برای وی ایجاد كرد.بعد از از افزایش انتقادها به بی‌برنامگی دولتی كه رییس‌جمهورش خود در ایام انتخابات گفته بود برنامه 100 روزه برای حل مشكلات دارد، سبب شد تا روحانی در تیرماه دستور داد تا دستگاه‌های اجرایی برنامه ششم را به اجرا دربیاورند. این در حالی است كه دولت بایستی آیین‌نامه‌های اجرای احكام برنامه ششم را تدوین و سپس در جلسات هیأت دولت تصویب می‌كرد.

تذكر ‌رهبری
با این وجود دستگاه‌های اجرایی در عمل از اجرای قانون مذكور طفره رفتند تا اینكه رهبری در جلسه تنفیذ رییس‌جمهور (دوازدهم مرداد) بیان كردند: «برنامه ششم [توسعه] برنامه جامعی است؛ امسال هم سال شروع برنامه است. البتّه ما تأخیر داریم؛ سال شروع برنامه سال گذشته بود. برنامه ششم،‌ برنامه مهمّی است؛ با برنامه، با دقّت كامل و پیش‌بینی همه امكانات، حركت انجام بگیرد؛ به برنامه باید اهمّیّت داد.»

مطهری: دولت چابك‌تر عمل كند
بعد از قرائت گزارش كمیسیون اصل 90 در صحن مجلس، آقای علی مطهری نایب‌رییس مجلس شورای هم در واكنش به بی‌توجهی دولت به قانون برنامه گفت: بسیاری از آیین‌نامه‌های بودجه ۹۶ و برنامه ششم كه باید تهیه می‌شد، در موعد مقرر تهیه نشده و این مشكل‌ساز است و دولت باید قدری چابك‌تر عمل كند.

كواكبیان: این دولت برنامه را قبول ندارد!
همچنین آقای مصطفی كواكبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز با ارائه اخطار قانون اساسی به استناد اصول ۹۴ و ۱۲۳ قانون اساسی، به گزارش كمیسیون اصل ۹۰ درباره عملكرد دولت در زمینه تنظیم آیین‌نامه‌های اجرایی قوانین اشاره كرد و گفت: كمیسیون اصل ۹۰ باید نقش مدعی‌العموم داشته باشد و اگر مجلس در رأس امور است نباید صرفاً اعلام كند كه دولت قوانین را اجرا نمی‌كند.وی ادامه داد: دولت قبل قانون را دور می‌زد و این دولت هم می‌گوید اساساً برنامه را قبول ندارد؛ حرمت امامزاده را متولی آن باید نگه دارد، لذا كمیسیون اصل ۹۰ باید دقیق‌تر گزارش دهد.
مشكل اجرای قانون برنامه و عدم تدوین آیین‌نامه آن این روزها جدی‌تر شده است، چراكه موضوعی كه در بودجه 97 مورد تاكید قرار گرفته همخوانی و هماهنگی بودجه با سیاست‌های برنامه ششم توسعه است و دولت تنها 19 روز تا موعد قانونی اراده لایحه بودجه مهلت دارد و بر اساس برخی خبرها به نظر می‌رسد كه دولت توجهی به این موضوع نكرده و همین امر زمان ارائه لایحه بودجه را به تأخیر می‌اندازد.

ابطحی:
دولت از كوتاهی در اجرای قوانین باكی ندارد
آقای محمدجواد ابطحی عضو كمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با روزنامه صبح نو درباره گزارش این كمیسیون و تخلفات دولت در اجرای برنامه ششم گفت: در گزارش ارائه شده بیشتر روی موضوع اجرایی نشدن قانون برنامه و همچنین تدوین نشدن آیین‌نامه‌های اجرایی تمركز داشت، اما 8 ماهی از تصویب قانون برنامه ششم توسعه می‌گذرد و هنوز عملیاتی نشده است و معلوم نیست به چه سرنوشتی دچار شود، نگرانی مجلس از عدم اجرای آن است یا آنكه مانند برنامه پنجم تنها یك سوم آن محقق شود.وی ادامه داد: متاسفانه دولتمردان ما اعتقادی به برنامه‌های پنج ساله توسعه و عملیاتی كردن آنها ندارند و دولت یازدهم هم لایحه برنامه را به مجلس ارائه نكرد، این در حالی است كه اجرای برنامه‌های توسعه، نظارت و حسابرسی را راحت كرده و كمك می‌كند تا برای پیشرفت برنامه‌ریزی‌های بهتری صورت گیرد، تصویب قانون‌های پنج ساله توسعه برای رسیدن به سند چشم‌انداز است كه با توجه به عملكردها درباره برنامه به نظر نمی‌رسد به سند چشم‌انداز برسیم.
این نماینده مجلس تاكید كرد: برای مثال ما در برنامه درباره مسكن روستاییان برنامه‌ریزی كردیم كه وضعیت پیش آمده در زلزله اخیر غرب كشور نشانگر این است كه راه را در تصویب قانون درست طی كرده‌ایم اما تاكنون اجرایی نشده، همچنین لایحه بودجه 96 هم باید بر اساس برنامه باشد كه فعلاً خبری از آن نیست و امیدواریم دولت این مهم را مدنظر قرار دهد.
ابطحی خاطرنشان كرد: بعد نظارتی مجلس باید قوی باشد اما متاسفانه دولت از همراهی مجلس مطمئن است و به همین دلیل از كوتاهی در عمل به قوانین باكی ندارد، طرح سؤال یا استیضاح‌ها خود نشانه صحت این موضوع است كه جنبه تبلیغاتی پیدا كرده و دولت هم می‌داند كه با لابی‌های موجود در بهارستان مانعی بر سر راه خود ندارد.پیش از این نیز آقای حسینعلی حاجی‌دلیگانی عضو كمیسیون برنامه و بودجه، درباره ابلاغ نكردن قانون برنامه ششم توسعه از سوی رییس‌جمهور به دستگاه‌های اجرایی، گفته بود: «متأسفانه ما امروز با دولتی روبه‌رو هستیم كه برنامه‌گریز و گزارش‌گریز است و این به جایگاه مجلس و قانون‌گذاری در كشور لطمه وارد می‌كند.»لایحه 97 آزمون دولت در اجرای قانون برنامه ششم توسعه است، حال باید منتظر ماند و دید قانونی كه دولت یازدهم هیچ علاقه‌ای به پذیرش آن نداشت، چه سرنوشتی پیدا خواهد كرد.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط