پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی :
تاریخ : یکشنبه 21 آبان 08:27 کد خبر : 8045

کتاب هایی به نام کمک به کام تاجران آموزشی

مدیر کل دفتر انتشارات و تکنولوژی آموزشی با تاکید براینکه تهیه کتاب‌های کمک درسی برای دانش آموزان الزامی نیست، گفت: تنها دانش آموزانی که نیاز به مفهوم‌سازی بهتر محتوای کتاب درسی دارند، باید با تشخیص معلم کتاب‌های کمک درسی مورد تایید را تهیه کنند.


محمد ناصری، مدیر كل دفتر انتشارات و تكنولوژی آموزشی در گفت‌و‌گو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری آنا در خصوص الزام دانش‌آموزان دوره ابتدایی به تهیه كتاب‌های كمك درسی توسط مسئولان مدرسه، گفت: كتاب‌های درسی نیازهای دانش‌آموزان را رفع می‌كند، اما به تشخیص معلم ممكن است برخی از دانش‌آموزان برای تفهیم بهتر محتوای كتاب درسی نیاز به كتاب كمك درسی داشته باشند. البته بر اساس قانون مسئولان مدارس و معلمان اجازه ندارند، دانش‌آموزان را به تهیه كتاب‌های كمك درسی الزام كنند.

وی با بیان تاكید براینكه گاهی معلم برای ساده كردن برخی مفاهیم كتاب‌های درسی و یا توسعه بخشیدن به آن ممكن است كه كتاب‌های كمك درسی به دانش‌آموزی توصیه كند، افزود: البته كتاب‌های كمك درسی در دفتر انتشارات تكنولوژی آموزشی معمولا بررسی و سالانه كتاب‌های مناسب به مدارس معرفی می‌شود. معلم و مسئولان مدرسه موظف هستند، در صورت نیاز دانش‌آموزان تنها از فهرست ارائه شده به دانش‌آموزانی كه نیاز به مطالعه كمك درسی دارند، كتاب معرفی كنند.

ناصری تصریح كرد: برخی از كتاب‌های كمك درسی كه صرفا حل تمرین است، می‌تواند نامناسب باشد و حتی در امر یادگیری اختلال ایجاد كند بنابراین معلم باید برای معرفی كتاب‌های كمك درسی با فهرست ارائه شده اتكا كند. فهرست ارائه شده شامل كتاب‌هایی است كه رتبه خوبی را كسب كرده‌اند و مظالعه آن می‌تواند برای دانش‌آموزان سودمند باشد.

مدیر كل دفتر انتشارات و تكنولوژی آموزشی در پاسخ به سوال خبرنگار آنا مبنی براینكه آیا والدین نیز می‌توانند به فهرست كتاب‌های كمك درسی مورد تایید دسترسی داشته باشند، عنوان كرد: پس از اینكه فهرست به صورت كاغذی در سطح مدارس منتشر شود، یك فهرست مفصل‌تر در سایت دفتر انتشارات و تكنولوژی آموزش بارگذاری می‌شود و افراد در صورت تمایل می‌توانند به فهرست كتاب‌های مورد تایید دسترسی داشته باشند.

وی افزود: ارائه فهرست كتاب‌های مورد تایید به معنای الزام دانش‌آموزان به تهیه نیست و تنها آنچه الزام‌آور است تهیه و مطالعه كتاب درسی است.

ناصری با تاكید براینكه اساسا برای تهیه كتاب كمك درسی اجباری وجود ندارد، خاطرنشان كرد: كتاب كمك درسی صرفا باید برای دانش‌آموزانی كه نیازمند تفهیم‌ سازی بهتر محتوای كتاب درسی هستند توسط معلم تجویز شود.

مدیر كل دفتر انتشارات و تكنولوژی آموزشی در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینكه آیا كارشناسان تمام كتاب‌های كمك درسی موجود در بازار را رصد و بررسی می‌كنند، یادآور شد: چنین مساله‌ای عملا امكانذپیر نیست. سالانه بالغ بر 5 هزار جلد كتاب كمك درسی به دفتر ما ارسال می‌شود و كارشناسان تمام آنها را بررسی می‌كنند.

وی خاطرنشان كرد: مدارس می‌توانند برخی كتاب‌های كمك درسی را برای تكمیل كتابخانه مدرسه تهیه كنند اما نمی‌توانند در صورت عدم نیاز تمام دانش‌آموزان را به تهیه كتاب كمك درسی ملزم كنند. نباید در مدارس فضایی را ایجاد كنیم تا در فضای آموزشی، كتاب‌های كمك درسی به قدری غلبه كند كه كتاب‌های درسی كه متن اصلی و الزامی است برای یادگیری تحت شعاع قرار بگیرد. متاسفانه شنیده می‌شود برخی مدارس آنقدر كیف دانش‌آموز را از كتاب‌های كمك درسی سنگین می‌كنند كه دانش‌آموز از اصل آموزش كه مبتنی بر كتاب‌های درسی است كنار می‌رود.

ناصری هم‌چنین بیان كرد: ما در دوره دبستان به معلمان توصیه می‌كنیم كه فرهنگ مطالعه و كتابخوانی را به جای تهیه كتاب‌های كمك درسی متعدد با كتاب‌های علمی، داستانی، شعر، طنز و ... ترویج دهند.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط