پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : چهارشنبه 17 آبان 11:10 کد خبر : 8025

نتیجه کودتا در شورای اصلاح‌طلبان فراکسیون فشل در مجلس بود

«فعالان اصلاح‌طلب از شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ناراضی‌اند چرا که نتیجه تصمیمات این شورا، یک فراکسیون فشل و شکست خورده شد».


سایت اصلاح‌طلب فرارو ضمن درج این تحلیل نوشت: بحث فرایند تصمیم‌گیری در جریان اصلاحات از مواردی است كه تقریبا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال 92 مطرح شد اما همچنان در وضعیت بحرانی قرار نداشت. اما لیست شوراها در انتخابات سال جاری موجب شد فعالان سیاسی این جریان به عملكرد شورای تصمیم‌گیرنده انتقاد كنند.
بعد از اینكه شورای سیاستگذاری اصلاحات عملكرد بحث برانگیزی در انتخابات شوراهای شهر و روستا داشت این ماجرا موجب شد عدم رضایت از روند تصمیم‌گیری و خروجی این شورا با انتقادهای بسیاری مواجه شود. البته این نخستین‌بار نبود. در انتخابات مجلس دهم هم بحث‌های بسیاری در این‌باره مطرح شد.
در همین خصوص مهدی آیتی نماینده اصلاح‌طلب ادوار مجلس در گفت‌وگو با فرارو عنوان كرد: شورای سیاستگذاری یك كودتای محترمانه بود. مسئله تغییرات در روند تصمیم‌گیری در دو سه هفته اخیر جدی‌تر شده است كه بخشی از جریان اصلاحات متوجه شدند كه نتیجه روندی فعلی انتخاب آقای روحانی بود و ایشان بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری نه تنها هیچ گامی در راستای وعده‌های خود برنداشت بلكه حتی بعضا رسمی و غیررسمی احساس شنیده می‌شود كه وی قصد پاكسازی اصلاحات در سیستم اجرایی كشور را دارد.
وی ادامه داد: از سوی دیگر جبهه اصلاحات از لیدری آقای عارف هم ناامید و متوجه شده كه ایشان نه تنها وزن لازم برای این جایگاه را ندارد بلكه توانایی آن را هم ندارد. لذا به عقیده من جبهه اصلاحات نیازمند یك خانه تكانی است تا از این حالت دوگانه خارج شود. زیرا روند فعلی در شان و منزلت جبهه اصلاحات نیست.
وی گفت: «اما همه جریان اصلاحات با این مسئله موافق نیستند. زیرا هنوز حلقه اول نزدیكان آقای خاتمی كه افرادی نظیر آقایان تاجزاده و ابطحی و... هستند هنوز به این نتیجه نرسیدند كه نتیجه تصمیمات اصلاح‌طلبان كه آقای روحانی باشد به هیچ عنوان قصد ندارد وعده‌های خود در انتخابات را عملی كند و حتی بعضا به اصلاح‌طلبان توهین می‌كند.»
او افزود: بنابراین من هم معتقدم كه روند تصمیم‌گیری باید تغییر كند و این را ما از سال 92 بارها و بارها مطرح كردیم. واقعیت این است از زمانی كه تصمیم‌گیری در جریان اصلاحات برعهده شورای عالی سیاستگذاری قرار گرفت این شورا كاملا محترمانه كودتایی انجام داد.
آیتی می‌گوید: «از دیگر اتفاقاتی كه تشكیل این شورا رقم زد، حضور غیرقانونی آقای عارف به واسطه برخی دلبستگی‌ها و وابستگی‌ها در این شورا بود. زیرا به هر حال ما میثاقنامه‌ای داریم و در آن ذكر شده كه حتما اعضا باید عضو حزب باشند. اما آقای عارف به شورای سیاستگذاری تحمیل شدند و جالب این است كه ایشان پنج نفر را به عنوان مشاور با خود به شورا آوردند كه هیچ كدام عضو حزبی نیستند. بعد این وضعیت را آقای موسوی لاری توجیه كردند و گفتند وزن افراد مهمتر از وزن احزاب است.»
آیتی تاكید كرد: نتیجه این مسئله هم یك فراكسیون فشل و شكست خورده شد كه به نام امید در مجلس تشكیل شد. آنها طی این دو سال عملكرد ناموفق و نامنظمی داشتند كه باعث شد به عنوان مثال در بحث وزرا انتقادهای بسیاری به آنها شود. این اتفاق در انتخابات ریاست‌جمهوری هم رخ داد.
داریوش قنبری دیگر فعال اصلاح‌طلب هم در گفت‌وگو با فرارو اظهار كرد: «من هم معتقدم ساختار تصمیم‌گیری در جریان اصلاح‌طلب و شورای عالی سیاستگذاری بسیار مشكل دارد و باید تغییرات جدی در زمان باقی مانده تا انتخابات مجلس در آن صورت بگیرد.
او ادامه داد: ما نباید دوباره به سمتی برویم كه مانند انتخابات شوراها كه تصمیمات شورای عالی بسیار مورد انتقاد فعالان اصلاح‌طلب قرار گرفت، تكرار شود و باید به صورت ریشه‌ای آنها را مورد بررسی قرار دهیم. واقعیت این است كه هنوز هم ناراحتی‌های زیادی درباره این مسئله وجود دارد.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.