پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

خبرها حاکی از جمع‌آوری امضا برای استیضاح وزرای کار، کشور و آموزش و پرورش دارد
تاریخ : سه شنبه 16 آبان 12:58 کد خبر : 8005

گام بهارستان برای استیضاح ٣ وزیر

محمدعلی وکیلی در گفت‌وگو با «شهروند»: طرح ٣ استیضاح به هیأت‌رئیسه نرسیده است


 طرح استیضاح وزرای «كشور»، «كار، تعاون و رفاه اجتماعی» و «آموزش و پرورش» به جریان افتاده و ‏در مورد استیضاح وزیر كشور تعدادی امضا نیز جمع شده است اما در مورد استیضاح دو وزیر كار، تعاون و رفاه اجتماعی و آموزش و پرورش گمانه‌زنی‌ها تازه در مورد آنها بالا گرفته است. این درحالی است كه بعضی از نمایندگان مجلس محمد بطحایی را وزیری تازه‌كار در دولت دوازدهم می‌دانند كه استیضاحش به صلاح نیست.
علی ربیعی دیگر وزیری است كه زمزمه استیضاح می‌رود و برخی تداوم وزارت او در دولت دوم روحانی را حاصل رایزنی‌های فشرده‌ای او می‌دانند. عبدالرضا رحمانی‌فضلی نیز ازجمله وزرایی است كه پیش از اینها هم خبر استیضاحش به‌ویژه درباره انتقادها از جابه‌جایی استانداران و فرمانداران مطرح شده بود و حتی برخی بر این باورند كه رأی اعتماد مجلس به او اشتباه بوده است. طرح استیضاح این سه وزیر را الیاس ‏حضرتی عنوان كرده است. ‏گرچه محمدعلی وكیلی، عضو هیأت‌رئیسه مجلس به «شهروند» گفته كه هنوز طرح استیضاح به هیأت‌رئیسه نرسیده است اما به نظر می‌رسد موضوع استیضاح برای وزیر كشور جدی‌تر از دو وزیر آموزش و پرورش و كار باشد. هرچند بسیاری از نمایندگان از گفت‌وگو درباره این موضوع با «شهروند» سرباز زدند و گفتند كه مایل نیستند دراین‌باره اظهارنظری كنند.
كلید استیضاح وزیر كشور در ١٤ محور
بخش عمده‌ای از عملكرد وزیر كشور در انتصابات اولیه او ‏خلاصه می‌شود. نحوه انتخاب استانداران، فرمانداران و مقام‌های بالادستی این‌كه مقدرات سیاسی كشور را تا ٤‌سال آینده تا ‏حد زیادی تعیین می‌كند، ازجمله مهمترین دلایل استیضاح وی مطرح شده است.‏ عبدالرضا رحمانی‌فضلی از همان بدو ورود به وزارت كشور منتقدانی در میان اصلاح‌طلبان و ‏اعتدالگرایان نیز داشت. سبقه سیاسی او و تعلق خاطرش به اردوگاه اصولگرایان، نحوه مدیریت او در جریان انتخابات‌ سال ٩٦، عقب‌نشینی از بسیاری از رسومی كه در ‏انتخابات گذشته وجود داشت و موضوع مینو خالقی ازجمله موارد دیگری است كه استیضاح‌كنندگان وزیر كشور مطرح می‌كنند.یك نماینده اصلاح‌طلب مردم بوشهر با تأكید بر عملكرد ضعیف وزارت كشور در بحث ساماندهی مشكل سهام‌گذاران پدیده شاندیز از تهیه طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی‌فضلی خبر داده است. عبدالحمید خدری در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به تهیه طرح استیضاح وزیر كشور در محورهای چهارده‌گانه اعلام كرد: «به دلیل مشكلات متعدد در حوزه وزارت كشور طرح استیضاح آقای رحمانی‌فضلی در ۱۴ محور تهیه و تنظیم كرده و هم‌اكنون درحال جمع‌آوری امضاهای این طرح توسط نمایندگان هستیم». وی در تشریح محورهای چهارد‌ه‌گانه این طرح استیضاح اعلام كرده: «شاید مهمترین محور استیضاح رحمانی‌فضلی و‌ آنچه نمایندگان را به این نتیجه رسانده كه وزیر كشور را استیضاح كنند، مشكلات مردم در بحث پدیده شاندیز باشد و هم‌اكنون ۱۳۴‌هزار نفر درگیر این مشكل هستند اما این طرح محورهای دیگری نیز در حوزه‌های مختلف دارد و نمایندگان به دلایل متعدد خواستار انجام این استیضاح هستند.» عضو فراكسیون امید مجلس دهم یادآور شده كه «نحوه انتصاب‌ استاندارها و عدم نظارت بر عملكرد استانداری‌ها، عدم ارایه لایحه جامع انتخابات به مجلس و همچنین عدم اجرای قانون احزاب ازجمله دیگر محورهای این طرح استیضاح است. خدری در پایان با تأكید بر این‌كه روند امضای این طرح استیضاح همچنان ادامه دارد، یادآور شده: «درحال‌ حاضر تعداد امضاهای استیضاح رحمانی‌فضلی از ۲۵ امضا گذشته و همچنان درحال افزایش است.»
استیضاح وزیر كار، روندی عادی
عملكرد علی ربیعی به‌گونه‌ای بوده كه حتی اصلاح‌طلبان مجلس دهم هم با او به مخالفت پرداخته‌اند.‏ خبر استیضاح این وزیر در مجلس نهم هم مطرح شده بود. نخستین‌بار تیرماه‌ سال ٩٥ زمزمه‌های استیضاح او در مجلس شنیده شد و به نوعی او نخستین گزینه مجلس دهم برای استیضاح بود. ‏گرچه این استیضاح را نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ازجمله محمدعلی وكیلی كه اكنون عضو هیأت‌رئیسه مجلس است، كلید زده بودند اما مستقل از فراكسیون امید آن را دنبال می‌كردند. «كوتاهی در ارایه ساختار وزارتخانه»، «معطل‌گذاشتن بنگاه‌های اقتصادی ‏از جمله شستا و به زیان‌رساندن این بنگاه‌ها»، «عدم ارایه برنامه برای ادارات كل استان‌ها» و «وضعیت داخلی شركت‌‏های تأمین اجتماعی» چهارمحور استیضاح عنوان شده بود.‏ از طرفی، بعد از شروع ماجرای فیش‌های حقوقی در فضای مجازی تبعات انتشار فیش حقوقی ٣٧میلیونی مدیرعامل بانك ‏رفاه دامان وزیر رفاه را هم گرفت. خیلی‌ها در فضای مجازی معتقد بودند؛ ربیعی در انتصاب صدقی مدیرعامل بركنار شده ‏بانك رفاه نقش زیادی داشته است. ‏با این حال، در اواخر‌ سال ٩٥، طرح استیضاح ربیعی بار دیگر با ٣٠ امضا كلید خورد اما آنطور كه اكبر رنجبرزاده عضو هیأت‌رئیسه مجلس همان موقع اعلام كرد؛ این طرح به دلیل این‌كه امضاهای آن كمتر از ۱۰نفر بود، منتفی شد.‏
با این وجود، در گیرودار تبلیغات انتخاباتی، ربیعی از طرح مجدد استیضاح هم به سلامت عبور كرد و او در كسوت وزارت ابقا شد. ‏تداوم وزارت ربیعی موجب شد تا او به‌طور كامل زیر نظر گرفته شود و انتقادات ‏فراوانی به او وارد كرده‌اند. درحال حاضر عمده انتقادات از سوی نمایندگان اصلاح‌طلب مطرح شده است.‏ با این اوصاف، ربیعی یك‌بار دیگر در معرض آزمون بهارستان‌نشین‌ها قرار گرفته كه باید دید چه فرجامی در انتظار اوست.
وزیر آموزش و پرورش، استیضاح زودهنگام
خبر استیضاح سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش ‌و پرورش شاید به‌گونه‌ای غیرمنتظره باشد. هرچه باشد، وی تازه به جمع وزیران دولت روحانی راه یافته است و در این مدت اندك كه زمام امور را به دست گرفته، به نظر می‌رسد كه استیضاح او با ابهامات زیادی مواجه شود. عمده مسأله‌ای كه راه استیضاح او را باز كرده است، «بكارگیری افراد ذی‌مدخل در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان» است. خبر فرار یك بدهكار بزرگ بانكی پرونده مذكور فارغ از درست یا نادرست‌بودن آن، در طرح‌شدن ‏استیضاح بطحایی بی‌تأثیر نبوده است. بهروز نعمتی عضو فراكسیون مستقلین بكارگیری افراد ذی‌مدخل در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان» را دلیل طرح استیضاح بطحایی می‌داند. سخنگوی هیأت‌رئیسه مجلس در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان و در پاسخ به سوالی درباره مطرح‌شدن استیضاح بطحایی وزیر آموزش و پرورش در خانه ملت به دلیل پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان گفته است: «استیضاح بطحایی براساس دعوت به كار از افراد ذی‌مدخل در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان توسط وی شكل گرفته است.»نعمتی با اشاره به آخرین بررسی‌ها در پرونده صندوق ذخیره فرهنگیان و فرار بدهكار بزرگ بانكی این پرونده به خارج از كشور اظهار كرد: «تأیید خبر فرار بدهكار بزرگ بانكی در این پرونده را قوه‌قضائیه باید تأیید كند.» نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر ادامه داد: «تخلفات جدی در صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شده كه این موضوع در جلسات متعدد كمیته تحقیق و تفحص از این صندوق و كمیسیون آموزش و تحقیقات بررسی شده و اكنون هم درحال جمع‌بندی گزارش‌ها هستند.»




دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.



اخبار مرتبط