پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : پنجشنبه 11 آبان 08:49 کد خبر : 7980

حذف دلار، تحریم ها را بی اثر می کند

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز (چهارشنبه) در دیدار رئیس‌جمهور روسیه با استقبال از پیشنهاد آقای ولادیمیر پوتین برای گسترش روزافزون همکاری‌ها در همه‌ی زمینه‌ها تأکید کردند: باید از تجربیات مفید سال‌های اخیر در مسائل منطقه‌ای و روابط دوجانبه، برای تحکیم و توسعه‌ی روابط بهره جست.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، ظرفیت همكاری اقتصادی دو كشور را بسیار فراتر از سطح كنونی خواندند و افزودند: در زمینه‌ی حمل‌ونقل، استفاده از محور مهم بندر چابهار تا بندر سن‌پطرزبورگ، و دیگر عرصه‌های اقتصادی می‌توانیم همكاری گسترده‌تری داشته باشیم.

رهبر انقلاب اسلامی به تجربه‌ی خیلی خوب همكاری دو كشور در موضوع سوریه اشاره كردند و افزودند: نتایج این همكاری نشان داد تهران و مسكو می‌توانند در میدان‌های دشوار، اهداف مشترك را محقق كنند.

ایشان خاطرنشان كردند: شكست ائتلاف آمریكایی حامی تروریست‌ها در سوریه واقعیتی انكارناپذیر است اما آن‌ها همچنان مشغول طراحی و توطئه هستند، بنابراین حل كامل مسئله‌ی سوریه نیازمند  تداوم همكاری‌های مستحكم است.

رهبر انقلاب اسلامی، ایستادگی مشترك ایران و روسیه در مقابل تروریست‌های تكفیریِ مورد حمایت چند كشور خارجی را دارای نتایج مهم برشمردند و افزودند: تركیب خیلی خوب و ایستادگی مشترك تهران و مسكو در مقابل فتنه و فساد تروریست‌ها در سوریه، پرمعنا است و روسیه را در مسائل منطقه‌ی غرب آسیا تأثیرگذار كرده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، مردم سوریه را تصمیم‌گیر نهایی مسائل آن كشور خواندند و افزودند: همان‌طور كه شما گفتید باید همه‌ی مسائل و راه‌حل‌ها درباره‌ی حكومت سوریه از درون این كشور بجوشد، و دولت سوریه برای اجرای هیچ  طرحی تحت فشار قرار نگیرد و هرچه ممكن است طرح‌ها جامع‌الاطراف باشد.

رهبر انقلاب اسلامی، سخنان رئیس‌جمهور روسیه در این دیدار را درباره‌ی برجام و ضرورت رعایت معاهده‌های چندجانبه، خوب دانستند و افزودند: آمریكایی‌ها متأسفانه به یاغی‌گری خود ادامه می‌دهند كه باید با تكیه بر عقل و استفاده از راه‌های صحیح با آن‌ها برخورد شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأیید مواضع آقای پوتین درباره‌ی حل مشترك مسائل منطقه‌ای بدون طرف‌های خارجی خاطرنشان كردند: آمریكایی‌ها درصدند كه در همه‌ی مسائل منطقه و جهان دخالت كنند و برای این كار، بر روی مسئولان ضعیف برخی كشورها، حساب باز كرده‌اند.

ایشان، دخالت‌های خونین سعودی‌ها در برخی كشورها از جمله جنایات روزانه‌ی این كشور در یمن را زمینه‌ساز گرفتار شدن عربستان در مخمصه‌های عمیق خواندند و افزودند: آن‌ها حتی نمی‌گذارند به مردم مظلوم یمن كه گرفتار بیماری‌های واگیر و كُشنده شده‌اند، دارو و كمك برسد.

رهبر انقلاب اسلامی، همكاری برای مقابله‌ی مشترك با تحریم‌های آمریكا بر ضد ایران و روسیه را مفید خواندند و افزودند: بدون توجه به تبلیغات منفی دشمنان برای تضعیف روابط كشورها، می‌توانیم تحریم‌های آمریكایی‌ها را با روش‌هایی از جمله حذف دلار و جایگزین كردن پول ملی در معاملات اقتصادیِ دو یا چندجانبه، بی‌اثر و آمریكا را منزوی كنیم.

ایشان، آقای پوتین را دارای شخصیتی قوی و اهل تصمیم و عمل خواندند و افزودند: به همین علت می‌توان با روسیه به‌عنوان یك قدرت بزرگ درباره‌ی كارهای بزرگ و نیازمند عزم و تلاش، صحبت و همكاریِ منطقی كرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین پیشنهاد آقای پوتین را برای گسترش چندجانبه‌ی همكاری‌های منطقه‌ای قابل قبول دانستند.

در این دیدار كه بیش از یك ساعت و ربع طول كشید، رئیس‌جمهور روسیه با ابراز خرسندی فراوان از سفر به تهران و دیدار با رهبر معظم انقلاب تأكید كرد: ایران را «شریكی استراتژیك» و «همسایه‌ای بزرگ» می‌دانیم و از هر زمینه و فرصتی برای گسترش و تحكیم همه‌جانبه‌ی روابط استفاده می‌كنیم.

آقای پوتین دیدار خود با رئیس‌جمهور كشورمان را بسیار خوب توصیف كرد و انرژی، حمل‌ونقل، فناوری‌های نوین، كشاورزی، و طرح‌های مشترك نفت و گاز و انرژی را از جمله زمینه‌های مناسب برای گسترش روابط اقتصادی خواند.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: صادرات محصولات كشاورزی ایران به روسیه ۷ برابر شده اما همچنان در زمینه‌های مختلف، ظرفیت‌های فراوانی برای همكاری وجود دارد.

آقای پوتین با تأكید بر ضرورت حفظ ثبات و امنیت در منطقه گفت: با همكاری مشترك در سوریه به نتایج بسیار خوبی دست یافتیم و باید ضمن ادامه‌ی مبارزه با تروریسم، روند سیاسی مناسبی در این كشور در نظر گرفته شود.

رئیس‌جمهور روسیه، مواضع رهبر معظم انقلاب اسلامی را در تحقق اهداف مشترك در سوریه بسیار مؤثر و خردمندانه دانست و گفت: به جهان نشان دادیم كه بدون نیاز به كشورهای فرامنطقه‌ای قادر به حل‌وفصل مسائل منطقه‌ی بسیار مهم خود هستیم.

آقای پوتین حفظ تمامیت ارضی سوریه و حمایت از دولت و آقای بشار اسد رئیس‌جمهور قانونی این كشور را از اصول سیاست خارجی روسیه خواند و گفت: معتقدیم هرگونه تغییر و تحول در هر كشوری از جمله سوریه باید از درون شكل بگیرد.

رئیس‌جمهور روسیه با اعلام حمایت مسكو از برجام گفت: با هرگونه تغییر یك‌جانبه در مفاد این توافقنامه‌ی چندجانبه مخالفیم و یكجانبه‌گرایی را زیر پا گذاشتن قوانین و نظام بین‌الملل می‌دانیم.

رئیس‌جمهور روسیه افزود: تغییر اصول اصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را كاری نادرست می‌دانیم و با مرتبط كردن برنامه‌ی هسته‌ای ایران با مسائل دیگر از جمله مسئله‌ی دفاعی مخالفیم.

ولادیمیر پوتین همكاری دفاعی - نظامی دو كشور را در چارچوب مقررات بین‌المللی، قابل گسترش بیشتر ارزیابی كرد.

آقای پوتین با اشاره به اینكه كشورهای غیرمنطقه‌ای درصدد آتش‌افروزی هستند، گفت: آمریكا می‌خواهد در همه‌ی مسائل جهان و منطقه دخالت كند و در این راه اگر لازم شود حتی منافع متحدان خود را نادیده می‌گیرد.

رئیس‌جمهور روسیه با اشاره به دروغ‌گویی مقامات آمریكایی درباره‌ی روسیه در مذاكرات  شورای امنیت سازمان ملل گفت: به‌هیچ‌وجه فكر نمی‌كردم در این سطح از روابط بین‌الملل چنین كارهایی انجام شود اما اكنون به این‌گونه رفتار آمریكایی‌ها عادت كرده‌ایم.

رئیس‌جمهور روسیه، تكیه بر توان داخلی را سیاست اصلی این كشور در مقابله با تحریم‌های آمریكا اعلام كرد و گفت: برخی تولیدكنندگان و صاحبان صنایع روسی دعا می‌كنند تحریم‌های آمریكا پایان نیابد، زیرا موجب شده به ظرفیت‌های آن‌ها توجه شود.

آقای پوتین افزود: از سال ۲۰۱۴ یعنی آغاز تحریم‌های آمریكا، منابع مالی را عمدتاً به پیشرفت علمی و فناوری اختصاص دادیم و در زمینه‌ی بیوتكنولوژی، آی‌تی، كشاورزی و صنایع فضایی رشد قابل توجهی داشته‌ایم.

رئیس‌جمهور روسیه گفت: اكنون برخلاف نگرانی‌های اولیه فهمیده‌ایم كه هركاری را اراده كنیم، می‌توانیم انجام دهیم.

آقای پوتین در پایان تأكید كرد: ما به مواضع اصولی خود پایبندیم و با هر كسی كاری را شروع كنیم، تا پایان ادامه می‌دهیم.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط