پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : چهارشنبه 10 آبان 07:52 کد خبر : 7964

نوزایی عقل در پسا برجام


1- مرز عقل با فریفتگی یا دیوانگی كجاست؟ نقشه راه خردمندانه‌ای كه ما را به مقاصد عالی پیشرفت برساند كدام است؟ آیا مسیر بی‌دردسری وجود دارد؟ اكنون كه چاله‌های عمیق برجام نمایان و اجرای برنامه جامع اقدام «متقابل» یكطرفه شده، پاسخ این پرسش‌ها از همیشه ضروری‌تر به نظر می‌رسد. تا چندی پیش چنین تلقی یا تلقین می‌شد كه مشكلات اقتصادی و ركود تولید و بیكاری و آب خوردن مردم و محیط زیست به شكلی معجزه‌آسا به واسطه بستن با كدخدای آمریكایی حل خواهد شد.
2- افرادی كه در برابر سختی‌ها به جزع و فزع می‌اُفتند یا به هنگام شادمانی، از خود بی‌خود می‌شوند و سرمستی می‌كنند، شخصیت پخته‌ای ندارند. امام صادق(ع) فرموده سزاوار است مومن 8 صفت داشته باشد و از آن جمله است «وَقُورٌ عِنْدَ الْهَزاهِزِ، صَبُورٌ عِنْدَ الْبَلاءِ، شَكُورٌ عِنْدَ الرَّخاءِ. آرام و با وقار به هنگام آشفتگی‌ها، بردبار هنگام بلاها و آزمایش‌ها، شكرگزار به وقت آسایش». از فلان عوام بی‌خبر از همه جا می‌شد اغماض كرد كه برای «یك توافق نیم بند با شیطان بزرگ»، جوگیر شود و پایكوبی كند و لباس منقش به «آی لاو یو اس ای» بپوشد اما اینكه مثلا سیاستمداری باسابقه‌، برای مذاكره با آمریكا ذوق‌زدگی كند و بگوید «تابو شكست و مسئله سخت همین بود كه تابو بشكند»، از سائیدگی و فرسایش تفكر حكایت می‌كرد.
3- اكنون از آن هیجان كف خیابان و كریدور‌های سیاسی اثری نیست. انگار خوابی بوده یا افسانه‌ای برای ما خوانده‌اند. از روزگاری كه گفته شد «مذاكره با آمریكا برد-برد است» و «توافق نشان داد می‌توانیم با آمریكا درباره برجام‌های جدید مذاكره و توافق كنیم»، راهی پرعبرت و خسارت طی شد تا رئیس‌جمهور بگوید «داستان مضحكی اتفاق افتاده؛ می‌گویند تعهدی كه قبلا بستیم، فعلا قرص و محكم نباشد، درباره موضوع دیگری حرف بزنیم! آمریكا با زبان و عمل می‌گوید كه اهل مذاكره و تعهد نیست اما به برخی كشورهای شرق آسیا (كره شمالی) می‌گوید بیا با ما مذاكره كن؛ مگر دیوانه‌اند كه با شما مذاكره كنند؟ شما به مذاكره‌ای كه به تایید سازمان ملل رسیده، پایبند نیستید». چه حالی داشتند كه مذاكره و اعتماد به آمریكا را عقل انگاشتند؟
4- در این میان، حساب جماعت تحریفگر در فضای سیاست و رسانه جداست. مرام آنها وارونگی مطلق است. آنجا كه باید از عبرت‌های تاریخ می‌گفتند، پشت به تاریخ كردند و به بزك آمریكا پرداختند. اما اكنون كه باید مردم و نخبگان را نسبت به تهدیدهای آنی دشمن (از جمله قانون مادر تحریم‌ها یا همان كاتسا) حساس كنند، تاریخ‌پرست شده‌اند و خود را پشت بنای سنگی پاسارگاد و روز كوروش و سپنتابازی پنهان می‌كنند تا پاسخگوی خیانت بزرگ نباشند! شان رسانه، روشنگری است اما اینها گاه نقش خواب‌آور دارند و گاه، ماموریت دوقطبی كردن جامعه به هر بهانه را اجرا می‌كنند. 
5- مرز عقل و جنون كجاست؟ برخی دیوانه به دنیا می‌آیند و برخی دیگر، عقل را به اختیار خود تعطیل می‌كنند و به خاكی جنون می‌زنند. سند؟! پس از انتخابات سال 92 به بهانه جشن پیروزی، علیه یكی از نامزدها شعار ‌دادند «خاك تو سر [...] » و وقتی حیرت رهگذران را دیدند، مصرع دوم را گفتند؛ «بدون هیچ دلیلی»! متاسفانه هرگز مورد اعتراض آقای روحانی هم قرار نگرفتند. یا مثلا برخی سیاسیون در آشوب سال 88، همراه جماعت ماموریت‌داری شدند كه با صراحت و بلاهت توامان شعار می‌دادند «انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است» و «مرگ بر اصل ولایت»؛ اما اكنون سعید حجاریان ادعا می‌كند «ما سال ۸۸ خودمان را از این شعار مبرا می‌دانستیم»(!؟) و مهدی كروبی پیغام می‌دهد «من به میراث گرانبهای امام خمینی(ره) كه جمهوری اسلامی است پایبند هستم و به قانون اساسی كه زیرساخت و یادگار امام است به خصوص اصل ولایت‌فقیه معتقدم».
6- از امیر مومنان علیه‌السلام در حكمت 247 نهج‌البلاغه نقل است كه فرمود «الْحِدَّهًْ ضَرْبٌ مِنَ الْجُنُونِ لِأَنَّ صَاحِبَهَا یَندَمُ فَإِنْ لَمْ یَنْدَمْ فَجُنُونُهُ مُسْتَحْكِمٌ. تندخویی، شعبه‌ای از جنون و دیوانگى است، چراكه صاحبش پشیمان مى‌شود و اگر پشیمان نشود، دلیل بر دائمی بودن آن است». اعتماد به دشمنی از جنس شیطان بزرگ نیز نوعی بی‌عقلی است، چنانكه آقای روحانی بدرستی گفت. نشان به آن نشان كه بی‌هیچ شك و شبهه‌ای، پس از مدتی كوتاه پشیمانی می‌آورد. این ندامت نشانه خرد است وگرنه، اگر كسی پس از اعتماد به شیطان و خسارت دیدن پشیمان نشود، حكایت از دوام بی‌خردی می‌كند.
7- تحریم‌های جدید برخلاف روح و متن توافق در راه است. شیطان بزرگ در 20 ماهه پس از اجرای برجام، آن روی بی‌نقاب خود را نشان داده است. این شكننده‌ترین و مصیبت‌بارترین وضعیت برای شیطان است كه از بزك و چرب زبانی و فریبندگی -كه لازمه وسوسه و اغواگری اوست- خلع شود و مجبور باشد با همان سیمای منزجر‌كننده خویش ظاهر گردد. همین واقعیت، سند مهمی درباره ادعای قدرتمندی ایران در «جنگ هوشمند» با شیطان بزرگ است كه می‌تواند دستمایه نظریه‌پردازی و پژوهش در آكادمی‌های علوم سیاسی و روابط بین‌الملل شود. آمریكا هرگز مانند امروز در مقابل قدرت‌افزایی مشروع ایران، مستاصل نبوده است.
8- مسئله بزرگ ابرقدرت‌ها با ما، مانایی و پیش‌روندگی ایران به مثابه یك امر واقع و قابل الگوبرداری در میان سایر ملت‌هاست. برجام از نگاه آمریكا وغرب، صرفا ابزاری مهم در مسیر اجرای نقشه اصلی بود؛ راهبرد مهار و معطل‌سازی در میانه دهه پیشرفت كه می‌توانست ایران را به قدرت اول منطقه غرب آسیا تبدیل می‌كرد. نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی مهر 1389 گفت «ایران با سرعت قطاری تندرو به پیش می‌تازد و ما مانند یك خودروی قراضه سعی می‌كنیم خود را به پای این كشور برسانیم و مهار كنیم».
9- نمی‌خواهیم بالش نرم زیر سر كسی بگذاریم. اتفاقا اكنون زمان هوشیاری است. اما بی‌خردی و بی‌انصافی است اگر واقعیت اقتدار ایران بازگو نشود. همین روزها روزنامه انگلیسی دیلی میرور می‌نویسد «آمریكا باید در سیاست خود تجدیدنظر كند؛ ایران بزرگ‌تر از آن است كه بتوان او را منزوی كرد» و جان مك كین سناتور آمریكایی در نیویورك تایمز خاطر نشان می‌كند « ایران در خاورمیانه، نظم جدید مد نظر آمریكا را نابود كرد». نیویورك تایمز چند روز قبل از یادداشت مك كین، در تحلیل دیگری نوشت « تیلرسون به شكل دزدكی به افغانستان و عراق رفت. در عراق استقبال سردی از وزیر خارجه آمریكا شد، چون اوعلیه ایران سخن گفته بود». همزمان ان بی‌سی نیوز تصریح می‌كند «ایران با كمك به دولت عراق در بازپس‌گیری كركوك، آمریكا را تحقیر كرد. این، ضربه‌ای مهلك و شكستی فضاحت بار بود. وهفته نامه اكونومیست به تاكید می‌نویسد « در حالی كه ترامپ سرگرم لاف زدن وهیاهوست، ایران منطقه خاورمیانه را شكل می‌دهد». حق با فایننشال تایمز است؛ «دولت آمریكا در خاورمیانه سردرگم است. همه به آمریكا می‌خندند، وقتی كه برای ایران خط و نشان می‌كشد».
10- به احساس حقارت نهفته در یادداشت مایكل روبین (كارشناس ارشد اندیشكده امریكن اینترپرایز) نگاه كنید كه در واشنگتن اگزمینر نوشت «ازهر تحلیلگر اطلاعاتی یا افسر نظامی آمریكا بپرسید، می‌گوید قاسم سلیمانی رئیس‌نیروی قدس سپاه پاسداران، یك تروریست است. اما بسیاری از ایرانی‌ها از او به عنوان یك قهرمان و رزمنده واقعی یاد می‌كنند، نه مانند جیمز متیس وزیر دفاع آمریكا كه اینطور نیست. سلیمانی در عراق و در هر جای دیگر، علاوه‌بر رزمندگی، چهره یك استاد معامله‌گر و یك دیپلمات برجسته را هم دارد. او برای اجتناب از خونریزی میان اتحاد میهنی كردستان و نیروهای دولت عراق پادرمیانی كرد. با وجود تمام حرف‌ها درباره فرقه‌گرایی ایران، حتی سیاستمداران سنی عراق از گفت‌وگو با سلیمانی حرف می‌زنند. در سوریه نیز همین‌طور است، وی به دولت سوریه وتحكیم كنترل حزب‌الله كمك كرده است. در حالی كه تحلیلگران آمریكایی سفر سلیمانی به روسیه را نقض تحریم‌های سازمان ملل می‌دانند، همزمان این سفرها همچنان بر نقش او تاكید دارند».
11- این مقام سابق وزارت دفاع آمریكا ادامه می‌دهد «نتیجه اینكه ایران نه تنها استراتژی بلكه پرسنلی برای هماهنگی و اجرای آن دارد. آمریكا می‌تواند از نفوذ ایران در منطقه شكایت كند اما تا زمانی كه سلیمانی در بطن كار قرار دارد، بسیار دشوار است كه عراقی‌ها، آمریكا را جدی بگیرند. مك گورك فرستاده ویژه آمریكا خود را به عنوان یك دیپلمات قابل ثابت كرد، اما وی از روال و استحكامی كه سلیمانی به خرج می‌دهد، برخوردار نیست. اكنون زمان مواجه شدن با واقعیت سلیمانی فرا رسیده است».
12- «ما می‌توانیم» اگر از سر هیجان صِرف و بدون تدارك باشد، یا از ابتدا موهوم است و یا گوینده آن در میانه راه جا می‌زند. «ما می‌توانیم» شدنی است اگر كه مبتنی بر چینش درست اسباب باشد. رهبر معظم انقلاب مرداد 1381 در دیدار با جمعی از دست‌اندركاران روزنامه كیهان فرمودند «ما خلاف جریان حركت نمی‌كنیم. ولو قاتلكم الذین كفروا لَوَلّوا الادبار ثم لایجدون ولیّاً و لا نصیراً. كفار اگر در قضیه حدیبیه با شما مبارزه و مقاتله می‌كردند، آنها شكست می‌خوردند. دنبال این می‌گوید سنت‌الله التی قدخلت من قبل. حالا چی سنت است؛ هر جا كه جنگ حق و باطل باشد، سنت این است كه حق پیروز بشود؟ نه! در جنگ احد كه شكست خوردند، در جای دیگر مثل حُنین آن جور شد... سنت خدا این است كه حق وقتی بر اركان خودش، اركان صحیح خودش، قرار می‌گیرد، حتما باید پیروز بشود بدون تردید... مجاهدت، همان ترتیب اركان صحیح است، مجاهدت همه‌جانبه».
13- رهبر انقلاب، 29 خرداد 91 در دیدار مسئولان نظام یادآور شدند «پیروزی، بدون مجاهدت، بدون حركت، بدون خطرپذیری، امكان ندارد. خدای متعال وعده‌ پیروزىِ بدون حركت به هیچ كس نداده است. صِرف مؤمن بودن هم كافی نیست؛ مجاهدت لازم است، صبر لازم است.» ایشان 11 مرداد 95 خطاب به مردم متذكر شدند «وقتی معاهده‌ای كه دلهای مؤمن با خدا بسته‌اند صادقانه باشد،‌ كارها پیش خواهد رفت؛ همه‌ مشكلات برطرف خواهد شد. البتّه زندگی موانع دارد، مشكلات دارد، هیچ جادّه‌ آسفالته‌ای در مقابل هیچ ملّتی نیست؛ باید راه را با همّت خودشان هموار كنند. ملّت‌هایی كه به اوج معنویّت و مدنیّت و رفاه و سعادت رسیدند، این‌جوری حركت كردند».
14- معظم‌له، 25 فروردین 1378 در دیدار فرماندهان ارتش، با انتقاد از سهل‌اندیشی فرمودند «هر حقیقتی دشمنانی دارد. آن كسی كه انتظار دارد در جاده آسفالته زندگی، بدون هیچ دست‌انداز و بدون هیچ معارض و خطر حركت كند، انسان ساده‌لوحی است كه بالاخره هم با سر خواهد غلتید و از پا درخواهد آمد. جاده زندگی، جاده دشواری است؛ جاده پُرپیچ و خمی است. با هر قدم نزدیكتر شدن به اهداف والا، مشكلات و خطرهای تازه‌ای؛ بعضی بزرگتر از مشكلات قبل وجود دارد. لذا راه زندگی، راه بی‌دردسری نیست؛ توقّع بی‌دردسری نباید داشت... كسی كه در میدان جنگ دچار هزیمت می‌شود، قبلاً در درون خود دچار هزیمت شده است. اگر در درون خود دچار هزیمت نشویم، در بیرون هیچ دشمنی نمی‌تواند ما را منهزم كند».
15- وقتی شهید حسن تهرانی‌مقدم یا شهید مجید شهریاری درباره تولید موشك یا سوخت 20 درصد راكتور تهران می‌گفتند «ما می‌توانیم»، سهل اندیشی و بی‌عملی در كارشان نبود. آنها فكر نمی‌كردند كه قرار است این اقلام راهبردی را آكبند بخرند و وارد كنند. «ما می‌توانیم» رنج و زحمت دارد. زحمت اندیشیدن به پرسش‌های غامض و یافتن راه‌های صعب‌الوصول، زحمت عرق ریختن و مسیر ناهموار را هموار كردن. حالا هم راه همان راه است. نه ناامیدی و تسلیم و نه رویااندیشی محض و آماده‌طلبی. 
16- اینكه پس از برجام، دامپروری رو به ورشكستگی فرانسه را به شهادت الكساندر بوردو رئیس‌فدراسیون ملی گوشت فرانسه نجات دهیم یا واردات مصرفی غیرضرور (ماهی‌ زینتی، گلابی خشك‌كرده، برنج، شیرینی، شكلات، سركه، پفیلا و غذای سگ و گربه خانگی) را 4 برابر كنیم؛ یا اینكه صادرات غیرنفتی ما در 2 سال پسابرجام 20 درصد كاهش یابد و اعلام شود مشكل سوئیفت و گشایش ال سی همچنان باقی است و حتی نمی‌توانیم یك حساب بانكی در انگلیس باز كنیم و...، نشان می‌دهد محاسبه عقلانی در میان نبوده است.اگر برخی مدیران خوش خیال نسبت به غرب، موجب معطلی و فشلی در حل مشكلات شده‌اند، بی‌ارتباط با انفعال و كم كاری جریان حزب‌اللهیِ قائل به رفتار انقلابی اما ناملتزم به گفتمان نیست. مطالبه موثر، كمترین تكلیف نیروهای انقلابی است.
محمد ایمانی
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط