پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تیلرسون: هدف ما تغییر حکومت ایران است
تاریخ : چهارشنبه 10 آبان 07:48 کد خبر : 7963

رونمایی از گزینه «آخربازی»آمریکا

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا که هفته گذشته به دهلی نو سفر کرده بود، در نشست خبری‌ با «سوشما سواراج» همتای هندی خود در موضع‌گیری کم‌سابقه‌ای، صراحتاً از سیاست ایالات‌متحده برای تغییر رژیم در ایران سخن گفت. وی در حالی که طی سال‌های اخیر تحریم‌های کشورش زندگی عادی مردم ایران را هدف قرار داده است، مدعی شد: «قصد آمریکا این است که با وضع تحریم‌ها به مردم ایران کمک کند تا بتوانند کنترل حکومت خود را به‌دست گیرند!»


خبرنگار خبرگزاری رویترز در این كنفرانس خبری كه روز چهارشنبه بیست و پنجم اكتبر (سوم آبان) برگزار شد از تیلرسون پرسید: «آقای وزیر در سال 2016 هند و افغانستان توافق‌نامه‌ای به امضا رساندند كه طی آن دهلی متعهد شد بندر چابهار در جنوب ایران را توسعه داده و با احداث راه‌آهن در مناطق جنوبی افغانستان، كریدوری تجاری ایجاد كند كه افغانستان را از اتكاء به بندر كراچی پاكستان رها می‌سازد؛ بندری كه هند هیچ‌گونه دسترسی به آن ندارد. دهلی میلیون‌ها دلار در این طرح سرمایه‌گذاری كرده كه به این كشور اجازه می‌دهد تجارت خود را با افغانستان گسترش بخشد. این موضوع یكی از اصول سیاست آمریكا در قبال منطقه جنوب‌شرق آسیاست، همزمان دولت ترامپ راهبرد جدیدی در پیش گرفته كه دربردارنده موضع ستیزه‌جویانه‌تری در قبال ایران برای كاستن از نفوذ فزاینده آن در منطقه غرب آسیاست. آیا خطری برای برخورد این دو استراتژی آمریكا در چابهار
(جایی كه ایران می‌تواند بر سر این طرح مانع ایجاد كرده و توانایی هند برای ایفای نقش خود در طرح دولت ترامپ در جهت باثبات كردن افغانستان را به‌طور جدی تضعیف كند) وجود ندارد؟ با توجه به تنش جدید میان ایالات‌متحده و ایران چگونه قصد دارید از این مساله جلوگیری كنید؟»
تیلرسون در پاسخ به سؤال این خبرنگار گفت: «با درنظر گرفتن سیاست اخیر آمریكا در قبال ایران، فكر می‌كنم چند نكته را باید مدنظر قرار داد. به‌طوری كه می‌دانید این سیاست بر سه اصل مهم استوار است. نخست مربوط به برنامه اقدام هسته‌ای [برجام] است. دوم ستون مهم این سیاست با این وجود، برخورد با دیگر اقدامات بی‌ثبات‌كننده ایران -از جمله برنامه موشك‌های بالستیك، صادرات اسلحه به سازمان‌های تروریستی و صدور ثبات‌زدای ستیزه‌جویان خارجی در انقلاب یمن، سوریه و دیگر نقاط- است. سومین ستون كه زیاد درباره آن صحبت نشده، همزمان حمایت از صداهای میانه‌رو درون ایران است كه می‌دانیم احساسات و ارزش‌های نیرومندی درون این كشور وجود دارند كه خواهان تقویت آنیم به‌طوری كه روزی مردم ایران بتوانند كنترل حكومت خود را به‌دست گیرند. ما به دنبال صدمه‌زدن به مردم ایران نیستیم. مبارزه ما با مردم ایران نیست. مخالفت‌های ما با این رژیم انقلابی است.» این در حالی است كه دكترمحمد جواد ظریف، اخیراً در پستی توئیتری، با اشاره به مشاركت 73 درصدی ایرانیان در انتخابات ریاست‌جمهوری، از دولت آمریكا خواسته بود ژست «ایستادن در كنار ملت ایران» را رها كند. به عقیده كارشناسان مسائل سیاسی، در كنار بحث درخصوص گسترش همكاری‌های دهلی-واشنگتن برای مقابله با نفوذ چین در منطقه، تشدید ایران‌هراسی و ترغیب هند به پیروی از سیاست‌های ضدایرانی ایالات‌متحده، از اصلی‌ترین اهداف تیلرسون در این سفر بوده است.
تیلرسون كه قبل از انتصاب به‌عنوان وزیرخارجه ایالات‌متحده، رییس پیشین شركت اكسون‌موبیل، غول نفتی آمریكا بود، در ادامه سخنان خود افزود: «بنابراین، باتوجه به این شرایط، همزمان با اتخاذ اقداماتی برای وضع تحریم علیه حكومت ایران
- و به ویژه سپاه پاسداران ایران- هدف ما جلوگیری از قابلیت تأمین مالی آن و مختل‌كردن فعالیت‌های مرتبط با این رفتارهای زیانبخش است. هدف ما آسیب‌رساندن به مردم ایران یا دخالت در تجارت قانونی جاری مرتبط با دیگر بخش‌ها چه از سوی اروپا، هند یا دیگر توافقات موجود در جهت منافع اقتصادی دوستان و متحدانمان نیست. ما فكر می‌كنیم هیچ تضادی میان این سیاست نیست و در واقع، از كشورها می‌خواهیم در تحریم فعالیت‌های ایران به‌خصوص نیروهای سپاه پاسداران ایران و زیرمجموعه‌های آن درجهت مجازات آنها به‌دلیل فعالیت‌های ثبات‌زدای ایران در منطقه، به ما بپیوندند. از این‌رو هیچ گونه تضادی در اینجا مشاهده نمی‌كنیم و گفت وگوهای باز با دوستان و متحدان خود داشته‌ایم تا مطمئن شویم به‌خوبی فهمیده‌اند. همچنین اگر موارد نگران كننده‌ای وجود داشته باشد، با دوستان و شركای خود طوری صحبت می‌كنیم كه اطمینان حاصل كنیم می‌توانند ایران را تحت فشار قرار دهند تا از فعالیت‌های ثبات‌زدای خود دست بردارد، كشوری كه محل نگرانی برای بسیاری از كشورها در جهان است.»
پس از توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی، هند طی چند قرارداد متعهد شد كه ۵۰۰  میلیون دلار برای گسترش بندر چابهار سرمایه‌گذاری كند. هند امیدوار است با توسعه بندر چابهار بتواند دسترسی كشورهای آسیای مركزی به بازارهایش را با دور زدن پاكستان، رقیب سیاسی و منطقه‌ای خود فراهم كند.

تكرار اظهارات وهم‌آلود قبلی
البته این نخستین باری نیست كه تیلرسون خواست واقعی ایالات‌متحده برای تغییر حكومت در ایران را مطرح می‌كند. وزیر خارجه آمریكا نخستین‌بار در چهاردهم ژوئن (بیست‌وچهارم خرداد) سال جاری در برابر كمیته امورخارجی مجلس نمایندگان آمریكا گفت: «سیاست ما در قبال ایران پس زدن این هژمونی، مهار توانایی آنها برای ساخت سلاح هسته‌ای و تلاش برای حمایت از عناصری در داخل ایران است كه نهایتاً به تغییر مسالمت‌آمیز رژیم‌ آن منجر می‌شود.»
وی همچنین پانزدهم ماه اكتبر (بیست‌وسوم مهر) در مصاحبه با شبكه خبری سی‌ان‌ان آمریكا بار دیگر از تلاش كاخ‌سفید برای براندازی جمهوری اسلامی ایران صحبت كرد و گفت: «این آخر بازی است، اما این بازی‌ای طولانی است و ما این را درك می‌كنیم.»
دو جزء از اجزای سه گانه این استراتژی جدید ایالات‌متحده در قبال ایران یعنی تحریم و مهار منطقه‌ای چیز تازه‌ای نیست اما بیان خواست آمریكا مبنی بر تغییر حكومت در ایران، آن‌هم از زبان وزیرخارجه این كشور، امر بی‌سابقه‌ای در صحنه بین‌الملل (پس از انتخاب دونالد ترامپ) است كه مداخله در امور داخلی دیگر كشورها و نقض صریح قواعد حقوق بین‌المللی محسوب می‌شود.
ایران اما همان گونه كه بارها به اثبات رسانده، تحت هیچ شرایطی هیچ گونه تحمیل و زورگویی را نمی‌پذیرد و دولتمردان آمریكا باید با زبان تكریم و احترام با ملت بزرگ ایران سخن بگویند.
ادعای تغییر حكومت ایران از زبان تیلرسون در حالی مطرح می‌شود كه در عرف بین المللی و دیپلماسی عمومی، كمتر دیده شده كه یك مقام رسمی در قبال یك كشور چنین اظهارات بی پروایی را داشته باشد؛حتی در ایام انتخابات 88 وقتی اوباما با صراحت از جنبش سبز حمایت می‌كرد، هیچگاه چنین سخنانی به زبان نیاورد اما حالا به نظر می‌رسد ترامپ و دولت وی هر روزی كه از حضورشان در كاخ سفید می‌گذرد، بی پروا سیاست قطعی ایالات متحده در قبال جمهوری اسلامی ایران را رو می‌كنند.
شرایط و موضع گیری‌های تند و به دور از عرف تیلرسون و قبل از او ترامپ، می‌طلبد دولتمردان و در رأس همه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه، حداقل درهمین یك مورد، از فضای مجازی و توئیتر فاصله گرفته و در فضای واقعی واكنشی مناسب به این مداخله گری‌های آمریكا نشان دهند.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط