پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

عطاء‌الله رفیعی‌آتانی:
تاریخ : سه شنبه 02 آبان 12:07 کد خبر : 7927

بسیاری از مقاله‌های کنگره علوم انسانی اسلامی در حد نظریه هستند

دبیر علمی چهارمین کنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی گفت: بسیاری از ارائه ها در کمیسیون ها مقاله های نظریه پردازی هستند. بنابراین این دوره از لحاظ کیفی و حضور اساتید متفاوت است.


 

 

رفیعی آتانی

عطاء الله رفیعی آتانی دبیر علمی چهارمین كنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی درباره ویژگی كنگره این دوره نسبت به دوره های قبل گفت: ارائه كنندگان هر دوره نسبت به دوره قبل استادانه تر می شوند و سطح كسانی كه مقاله ارائه می كنند عموما اساتید حوزه ها و دانشگاه ها هستند. در دوره های اول سطح جوانانه تر بود. این یعنی اساتید دانشگاه ها و حوزه ها به این حوزه موضوعی توجه بیشتری می كنند و به ساز و كار مدیریتی كه ما برای كنگره و جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی و مجلات و نشست ها تعریف كردیم، اعتماد بیشتری می كنند. روند كلی كار ما به لحاظ كیفی رو به صعود بوده و مشهود است كه اكنون اساتید ایفای نقش بیشتری می كنند.

وی افزود: ما مقالات علمی را می توانیم به سه درجه تقسیم كنیم: علمی ترویجی، علمی پژوهشی و نظریه پردازی. كنگره، مقاله های علمی ترویجی را نمی پذیرد زیرا سطح كنگره علمی پژوهشی بود. در این دوره مقاله های نظریه پردازی كه در گذشته تعداد محدودی داشت، اكنون افزایش یافته است به طوری كه بسیاری از ارائه ها در كمیسیون ها مقاله های نظریه پردازی هستند. بنابراین در این دوره از لحاظ كیفی و حضور اساتید تفاوت نسبت به دوره های قبل داشتیم.

وی ادامه داد: با گذشت زمان ما كمتر نیاز به تبلیغ و ترویج عمومی پیدا می كنیم زیرا ارتباط مان با جامعه علمی برقرار شده و ارتباط نهادینه شده ای بین كنگره بین المللی علوم انسانی اسلامی و جامعه علمی بوجود می آید كه بخش جدی آن متعلق به استمرار و استقرار است، زیرا ما در حدود ۱۰ سال است كه در این حوزه مداومت كردیم و این اتفاق افتاده است.

وی اضافه كرد: ما احساس می كنیم فاصله مان با جامعه جوان علمی این حوزه زیاد شود به همین دلیل تدبیری می اندیشیم تا برای جوانان علمی پرونده دیگری باز كنیم و اگر كنگره به سمت اساتید پیش می رود رابطه ما با آنها قطع نشود هر چند برای این كار مركز نوآوری و ایده پردازی علوم انسانی اسلامی را داریم اما در چارچوب كنگره وزن جوانان كاهش پیدا نكند.

رفیعی آتانی درباره روند داوری مقاله ها گفت: برای مقاله های علمی پژوهشی حداقل دو داور باید نظر بدهند. اگر این دو داور نظر سازگار داشته باشند مورد پذیرش ما هم خواهد بود اما اگر نظر این دو داور با یكدیگر سازگار نباشد، برای جمع بندی به سراغ داور سوم می رویم. داور سوم هر نظری داد طبیعتا نظر او ترجیح داده می شود ضمن اینكه روسای كمیسیون ها افراد برجسته علمی هستند كه داوری آنها هم در جمع بندی دخیل می شود.

وی اضافه كرد: در موارد خاصی دبیرخانه كنگره و من به عنوان دبیر علمی هم ورود می كنم و برای مقاله ای تعیین تكلیف می كنیم. برای مقاله های نظریه پردازی همین فرآیند بسیار سخت گیرانه تر و با برگزاری نشست انجام می شود. ما برای مقاله های نظریه پردازی علاوه بر داوری های متعارف، یك تا دو نشست برگزار می كنیم. در نشست ها نظریه پرداز مقاله را ارائه می كند و دو نفر ناقد و دو نفر داور و مخاطبان حضور دارند.

دبیر علمی كنگره علوم انسانی اسلامی گفت: ما نمی توانیم قضاوت كنیم كه مقاله های نظریه پردازی در تكامل علوم انسانی اسلامی تحول آفرین هستند و این بستگی به تاثیرگذاری در جوامع علمی دارد اما واقعیت این است كه كتاب نظریه مورد توجه قرار گرفته و همه سطح آن را پذیرفتند. ما تلاش می كنیم سطح كار را حفظ كنیم. ما نهادی به نام كرسی های نظریه پردازی داریم كه داوری آنها را نهایی قلمداد نمی كنیم بلكه خودمان مكانیسم داوری را طی می كنیم.

رفیعی آتانی درباره دیدگاه های موجود برای ریاست كمیسیون های كنگره گفت: ما هیچ شرطی جز اینكه اساتید صاحب نظر قائل به تولید علوم انسانی با نگاه اسلامی و دارای قدرت سازماندهی و مدیریت باشند، نداریم. ترجیح می دهیم روسای كمیسیون ها از مراكز علمی حوزوی و دانشگاهی باشند. بنابراین رییس كمیسیون یك شخصیت علمی است و پژوهش های علمی در قلمرو علوم انسانی اسلامی دارد و دارای توانایی و انگیزه های مدیریتی است و در متن نهاد علمی این كار را انجام می دهد.

دبیر علمی چهارمین كنگره علوم انسانی اسلامی بیان كرد: همه كمیسیون ها در روز برگزاری كنگره ارائه مقاله می كنند. بعضی از كمیسیون ها از صبح تا عصر ارائه مقاله دارند و بعضی از كمیسیون ها نیم روزه است.

وی درباره تعداد مقاله ها و چكیده مقاله های رسیده به كنگره گفت: مقاله و چكیده مقاله ۴۷۴ بودند كه از این میان ۳۵۸ اصل مقاله و ۱۱۶ چكیده مقاله بودند. همچنین برای روز برگزاری كمیسیون ۸۰ مقاله برای ارائه درنظر گرفته شده است.

رفیعی آتانی با اشاره به حضور مهمانان كنگره گفت: مهمان خارجی این كنگره پروفسور مظفر اقبال ازكاناداست كه در حوزه نگاه اسلامی در قلمرو علم و تكنولوژی كار می كند. مدعوین هم از كشورهای مختلف حضور دارند.

وی با اشاره به برگزاری برنامه های دیگر كنگره علوم انسانی اسلامی گفت: در شب برگزاری كنگره نشستی را با حضور پروفسور اقبال داریم. روز برگزاری كنگره بعد از مراسم افتتاحیه پنل ها به صورت موازی برگزار می شوند. روز پنج شنبه چهارم آبان ماه اختتامیه كنگره در قم با سخنرانی آیت الله سبحانی و مراسم اهدای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی برگزار می شود.

رفیعی آتانی با اشاره به رونمایی از كتاب های جدید در مراسم افتتاحیه كنگره گفت: مجموعه مقاله های كنگره سوم و مجله جدید تحقیقات كاربردی علوم انسانی اسلامی را رونمایی می كنیم. همچنین نمایشگاه كتاب علوم انسانی اسلامی برگزار می شود كه در آن آثار ناشرانی كه در حوزه علوم انسانی اسلامی اثر دارند، به نمایش در می آید.

وی در پایان سخنانش درباره اعطای جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی گفت: جایزه جهانی علوم انسانی اسلامی سومین دوره آن برگزار می شود. دوره اول به سه نفر پروفسور چوداری، حجت الاسلام سید عباس موسویان و آیت الله اعرافی اهدا شد. در دوره دوم به دكتر درخشان، آیت الله علیدوست و دكتر میرآخور اهدا شد. جایزه دوره سوم هم توسط آیت الله سبحانی به برگزیدگان این دوره اهدا می شود.

 
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط