پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

تاریخ : پنجشنبه 20 مهر 09:38 کد خبر : 7830

اعتراف ‌جهانی به ضررهای تروریستی نامیدن سپاه

اقدام احتمالی آمریکا در قراردادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه‌های تروریستی،با واکنش‌های دیگر کشورها و به ویژه مدیران ارشد منطقه‌ای و فرامنطقه ای همراه شده است.


مسكو: سپاه را تروریستی نمی‌دانیم
وزارت خارجه روسیه در تازه‌ترین واكنش نسبت به تصمیم كاخ سفید در این خصوص بیانیه‌ای صادر كرد و از عنوان «سازمان تروریستی» برای سپاه پاسداران انتقاد كرد.
وزارت خارجه روسیه در این بیانیه تصریح كرد كه مسكو سپاه پاسداران را سازمانی تروریستی نمی‌داند.
وزارت خارجه روسیه همچنین گفته كه این تصمیم را در راستای طرح دولت آمریكا برای لغو توافق هسته‌ای ایران می‌داند.

فرانسه: تروریستی نامیدن سپاه، تنش‌ها در منطقه را تشدید می‌كند
اما این تنها روسیه نبود كه نسبت به این تصمیم احتمالی آمریكا واكنش نشان داد، پیش از این هم فرانسه در واكنش به احتمال تنش‌آفرینی جدید آمریكا، تاكید كرد كه تروریستی نامیدن سپاه، تنش‌ها در منطقه را تشدید‌می‌كند.
«آگنس روماته- اسپانج» (Agnes Romatet-Espagne) سخنگوی وزارت خارجه فرانسه با ابراز نگرانی از تروریستی نامیدن سپاه پاسداران توسط آمریكا، هشدار داد كه این اقدام می‌تواند به تشدید تنش‌ها در منطقه منتهی شود.
فرانسه در این باره اعلام كرد: پاریس درباره هرگونه اقدامی كه موجب تشدید تنش‌های كنونی در منطقه شود، هوشیارانه عمل می‌كند.
سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در ادامه افزود: دولت‌های منطقه در این خصوص نقش بسزایی را ایفا كرده و باید با حفظ خویشتنداری خود به مسوولیت هایشان عمل‌كنند.

عضو ارشد الوفاق بحرین: تصمیم آمریكا نشان دهنده شكست در مقابل سپاه پاسداران است
از سویی دیگر « شیخ محمدحسن خجسته» از رهبران شیعیان بحرین در گفت وگو با روزنامه صبح نو اقدام آمریكا را نشان دهنده شكست این كشور در برابر محور مقاومت در منطقه توصیف كرد و گفت: تاریخ آمریكا نشان دهنده این است كه این كشور حامی ترور و تروریست در جهان است. آمریكا كه خودش حامی تروریست است این روزها در راهبرد برنامه‌هایش در منطقه با شكست مواجه شده است، چرا كه مقاومت و پایداری نیروهای مقاومت چون سپاه پاسداران در برابر توطئه‌های آنها ایستادگی كرده و می‌كنند. 
عضو مجلس علمایی بحرین با بیان اینكه آمریكا تلاش می‌كند تا با قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در لیست‌های تروریستی نقشه‌های خود را دنبال كند، تصریح كرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نشان داده است كه به عنوان رهبر گروه مقاومت و مبارزه با تروریست در منطقه موفق عمل كرده و این امر كاملاً واضح و روشن است. همچنین آمریكا منافع خود و تروریست‌هایی كه مورد حمایتش هستند را در منطقه با شكست می‌بیند. از این روست كه تصمیم گرفته تا با این اقدام منفی جلوی شكست حامیان خود و منافعش را بگیرد اما باز هم موفق نخواهد بود.
عضو ارشد جمعیت الوفاق بحرین، یادآور شد: ما فراموش نكردیم كه آمریكا به فكرایجاد خاورمیانه جدید و تقسیم كشورهای منطقه است و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توانسته این نقشه‌ها را هم با شكست مواجه كند كه این موفقیت‌های ایران از سوی آمریكا رد می‌شود و تلاش دارد تا نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در این‌گونه لیست‌ها قرار دهد.

عملكرد آمریكا در تروریستی خواندن سپاه تا حدی زیاده‌روی بود كه روزنامه انگلیسی«گاردین» طی یادداشتی به بررسی تصمیم احتمالی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریكا برای تروریستی اعلام كردن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پرداخته و نوشت: « این اقدام سپاه را متوقف نمی‌كند ولی تجارت با ایران را با مشكل مواجه می‌كند.»
بر اساس نوشته گاردین، واكنش فرمانده سپاه پاسداران به احتمال تروریستی اعلام شدن این نهاد نشان داد كه «صبر ایران نیز حدی دارد.»
همچنین «اندرو كلر» یكی از معاونان پیشین بخش مربوط به تحریم‌ها در وزارت خارجه آمریكا نوشت: تروریستی اعلام كردن سپاه بی‌فایده و زیان‌آور است. سپاه پاسداران ‌اكنون تحت چندین تحریم آمریكاست. تروریستی اعلام كردن آن، باعث توقف فعالیت‌های سپاه نمی‌شود اما باعث مشكلاتی برای تجارت با ایران می‌شود.»
«ریچارد دالتون» سفیر سابق انگلیس در تهران نیز معتقد است تروریستی اعلام كردن سپاه، یك تنش‌زایی بزرگ با ایران است اما گمان نمی‌كند كه ایران بخواهد وارد یك نبرد نظامی با آمریكا شود. دالتون تاكید كرد ترامپ مُصِّر است به عنوان «یك بازیگر بد، با ایران تعامل كند.»
رسانه‌های آمریكایی هفته گذشته گزارش دادند تیم امنیت ملی كاخ سفید، پس از انجام بررسی‌هایی با هدف تعیین سیاست كلی آمریكا در خصوص ایران، به طرحی رسیده‌اند كه در صورت موافقت رییس‌جمهور آمریكا راهبرد واشنگتن در قبال تهران در سال‌های آینده را تعیین خواهد كرد.
پس از تهدیدات مطرح در گمانه زنی‌های اخیر درباره احتمال تروریست نامیدن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط دولت آمریكا، وزارت خارجه ایران اعلام كرد كه در برابر چنین اقدامی پاسخی كوبنده از خود نشان خواهد‌داد.

جهان و بشریت باید قدردان سپاه باشند
همچنین آقای محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت روز گذشته در نشست خبری خود در واكنش به این تصمیم آمریكا گفت: امروز هم جهان با چشم واقع‌بینانانه باید دفاع سپاه را از تهاجم تروریست‌ها به ویژه داعش تایید كند؛ بنابراین سپاه هم مدافع ملت و هم مهاجم تروریست‌هاست.
وی افزود: اگر آمریكا بخواهد این عنوان را داشته باشد، خودش را در صف تروریست‌ها قرار می‌دهد. نه تنها ما ملت ایران به سپاه مباهات می‌كنیم بلكه جهان و بشریت نیز باید از سپاه قدردان باشند و برای مبارزه با تروریسم كه الان توسط برادران عزیزمان در حال انجام است.
سخنگوی دولت تأكید كرد: بنابراین هر كشوری كه بخواهد نسبت به سپاه چنین موضعی داشته باشد، مواضعش مشترك با مواضع تروریست‌های داعشی نسبت به سپاه است؛ بنابراین در صف رویارویی با تروریست‌ها به تروریست‌ها می‌پیوندد؛ پاسخ ما روشن است و ما همواره به وجود سپاه مباهات می‌كنیم و حضور، استمرار و قوت آن را قوت ملت ایران می دانیم.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط