پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

با اعلام آغاز اجرای برجام
تاریخ : یکشنبه 27 دي 05:43 کد خبر : 5740

چه تحریم‌هایی برداشته شد؟

آژانس تعطیلی بخش های گسترده صنعت هسته ای ایران را تایید کرد/ آمانو: ایران بازرسی های شدیدی را پذیرفته است/ اعلام تعلیق تحریم های اروپا و امریکا علیه ایران /عراقچی: واقعیت این است که همه تحریم ها لغو نمی شود .


در آغازین دقایق امروز (یكشنبه) محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای مشترك و پس از بیانیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تأیید انجام تعهدات ایران براساس برجام و اینكه ایران تمام گام‌های لازم برای اجرایی شدن برجام را برداشته، اجرای برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) را رسما اعلام كردند.
 
پس از آن بود كه اتحادیه اروپا اعلام كرد تحریم‌ها علیه ایران را رفع كرده و وزارت خارجه آمریكا نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد كه واشنگتن تعهدات تحریمی خود ذیل برجام را اجرایی كرده است. بعد از آن هم اعلام شد كه باراك اوباما رئیس‌ جمهوری آمریكا، فرمان اجرایی رفع تحریم‌ها علیه ایران را امضا كرد.
 
وزارت خزانه‌داری آمریكا، بامداد یكشنبه در دستورالعملی اعلام كرد نمایندگان برون‌مرزی شركت‌‌های آمریكایی می‌توانند مطابق تعهدات آمریكا ذیل برجام از این پس در ایران فعالیت كنند.
 
براساس برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) كه در 23 تیر ماه سال جاری مورد توافق وزرای خارجه ایران و 6 كشور (آلمان، آمریكا، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) و فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا قرار گرفت، تمامی تحریم‌های یكجانبه مرتبط با هسته‌ای آمریكا و اتحادیه اروپا و همچنین 6 قطعنامه تحریم شورای امنیت و 12 قطعنامه شورای حكام علیه ایران بعد از اعلام آغاز اجرای برجام یا روز اجرا Implementation Day  لغو و برداشته می‌شوند.
 
براساس برجام این تحریم‌ها به این شرح هستند.
 
روز اجرا؛ تعلیق تحریم‌های مالی و بانكی و خروج اسامی از تحریم
 
اتحادیه اروپا
 
در مرحله اجرا، پس از آنكه آژانس انجام تعهدات ایران را تائید كرد، اتحادیه اروپا اولا «مفاد آیین‌نامه اجرایی شماره 2012/267 را لغو و مفاد متناظر در تصمیم شماره 413/2010 شورای اتحادیه اروپایی را تعلیق خواهد كرد، به نحو مصرح در بخش‌های 1.1.1 تا 1.1.3؛ 1.1.5 تا 1.1.8؛ 1.2.1 تا 1.2.5؛ 1.3.1 تا 1.3.2 پیوست شماره دو (تا جاییكه به مواد 16 و 17 تصمیم شماره 413/2010 مرتبط می‌شود) و به نحو مصرح در بخش‌های 1.3.3، 1.4.1 و 1.4.2 و 1.10.1.2 پیوست شماره دو (تا جاییكه به مواد 39، 43، (الف)43 آیین نامه اجرایی شماره 2012/267 مربوط  می‌شود). دولت‌های عضو اتحادیه اروپایی در صورت لزوم اقدام به خاتمه یا اصلاح قوانین ملی اجرا كننده تصمیم و آیین نامه اجرایی فوق الذكر خواهند نمود.»
 
بر این اساس، بندهایی از آئین‌نامه اجرایی سال 2012 لغو و مفاد مربوطه آن‌ها در تصمیم سال 2010 اتحادیه اروپا در ارتباط با ایران، تعلیق می‌شوند. این اقدام منجر به رفع تحریم‌های زیر می‌شود:
 
- نظام ممنوعیت و اخذ مجوز حاكم بر نقل و انتقال مالی به یا از ایران: ممنوعیت و محدودیت‌های انتقال پول به/از بانك‌های فعال در ایران به خصوص بانك مركزی و شعب خارجی آن‌ها كه در سال 2010 وضع و در سال 2012 تشدید شد.
 
- تحریم‌های مربوط به فعالیت‌های بانكی: ممنوعیت افتتاح شعب بانك‌ها و موسسات اعتباری ایرانی در كشورهای عضو اتحادیه اروپا، ممنوعیت همكاری با بانك‌ها و موسسات اعتباری ایران به خصوص بانك مركزی و همچنین ممنوعیت افتتاح دفاتر نمایندگی موسسات مالی اروپایی در ایران.
 
- تحریم‌های مربوط به بیمه: ارائه خدمات بیمه‌ای به دولت ایران یا نهادها و اشخاص وابسته و همچنین به افراد و نهادها و شركت‌های فعال در حوزه سرزمینی ایران.
 
- تحریم‌های مربوط به حمایت مالی برای تجارت با ایران: ارائه حمایت مالی از جمله از طریق ارائه خط اعتباری صادرات، ضمانت‌نامه و بیمه‌نامه به افراد و موسساتی كه قصد تجارت با ایران را دارند.
 
- تحریم‌های مربوط به كمك‌های بلاعوض، كمك‌های مالی و وام‌های ترجیحی
 
- تحریم‌های مربوط به انتشار اوراق قرضه تضمین‌شده توسط دولت ایران: همكاری یا ارائه كمك، خرید و فروش یا وساطت در انتشار اوراق قرضه توسط دولت، بانك مركزی، بانك‌های مستقر در ایران یا بانك‌ها، اشخاص یا نهادهای تحت كنترل ایران.
 
- تحریم‌های مربوط به واردات نفت و گاز از ایران
 
- تحریم‌های مربوط به واردات فرآورده‌های پتروشیمی ایران
 
- تحریم‌های مربوط به صادرات تجهیزات كلیدی بخش های نفت، گاز و پتروشیمی
 
- تحریم‌های مربوط به سرمایه‌گذاری در بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی
 
- تحریم‌های مرتبط با كشتیرانی و كشتی سازی
 
- تحریم‌های مربوط به بخش حمل و نقل
 
- تحریم‌های مربوط به طلا، فلزات گرانبها و الماس، اسكناس و سكه
 
- تحریم‌های مرتبط با خدمات تبعی برای هر یك از گروه‌های فوق
 
اتحادیه اروپا همچنین «اقدام به اصلاح مفاد آیین‌نامه اجرایی شماره 2012/267 اتحادیه اروپایی و مفاد متناظر در تصمیم شماره 413/2010 شورای اتحادیه اروپایی كه در بخش‌های 1.6.1 تا 1.7.2 پیوست شماره دو تصریح شده است را در رابطه با فعالیت‌های منطبق با این برجام خواهد كرد.»
 
بر این اساس تحریم‌های زیر «در رابطه با فعالیت‌های منطبق با برجام» رفع می‌شوند:
 
- تحریم‌های مربوط به نرم‌افزار
 
- تحریم‌های مربوط به فلزات
 
- تحریم‌های مرتبط با خدمات تبعی برای هر یك از گروه‌های فوق
 
اتحادیه اروپا علاوه بر این «اقدام به حذف نام افراد و موجودیت‌های مشخص شده در الحاقیه شماره 1 پیوست شماره دو این برجام از ضمیمه‌های شماره 8 و 9 آیین‌نامه اجرایی شماره 2012/267 اتحادیه اروپایی خواهد كرد. اقدام به تعلیق مفاد تصمیم شماره 413/2010 شورای اتحادیه اروپایی، به شرح مصرح در بخش 1.9.1 پیوست شماره دو در ارتباط با افراد و موجودیت‌های مندرج در الحاقیه شماره 1 پیوست شماره دو خواهد نمود.»
 
سوئیفت
 
بر اساس این بند است كه وضعیت تحریم «سوئیفت» در توافق مشخص می‌شود. نگاهی به بندهای تحریم‌های تعلیق‌شده اتحادیه اروپا، نشان می‌دهد كه مفاد مربوط به بند 1.1.4 در روز اجرا، نه لغو و نه تعلیق، می‌شوند. این بند همان بند مربوط به «تحریم‌های مربوط به خدمات پیام‌رسانی مالی»، از جمله سوئیفت است.
 
در واقع اروپا تحریم‌های مربوط به سوئیفت را حفظ كرده، اما افراد و نهادهایی را كه ذیل این تحریم قرار گرفته بودند، از جمله بانك مركزی، از شمول آن خارج كرده است. در واقع هرچند این بانك‌ها دیگر تحت تحریم سوئیفت نخواهند بود، اما قانون مربوط به آن تا هشت سال دیگر پابرجا می‌ماند تا اتحادیه اروپا امكان بازگشت فوری تحریم‌ها را برای خود حفظ كند و ضمنا محدودیت مربوطه همچنان بر افرادی كه نام آن‌ها تا «روز انتقال» به اتهام مشاركت در برنامه موشكی و فعالیت‌های اشاعه‌ای در لیست تحریم باقی مانده (الحاقیه دوم از پیوست دوم برجام)، اعمال شود.
 
بر اساس این بند، همچنین توقیف دارایی و ممنوعیت صدور روادید برای در الحاقیه اول پیوست دوم برجام آمده، برداشته می‌شود. این اسامی كه تقریبا 300 مجموعه و فرد را شامل می‌شود، در صفحات 63 تا 70 دومین نسخه از ترجمه وزارت خارجه آمده است. (اینجا)
 
این افراد و مجموعه‌ها بر اساس الحاقیه اول، ذیل این دسته‌بندی‌ها هستند:
 
- بانك‌ها و موسسات مالی ایرانی فهرست شده شامل بانك مركزی ایران؛
 
- اشخاص حقیقی، حقوقی یا نهادهای مرتبط با بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی؛
 
- اشخاص حقیقی، حقوقی یا نهادهای مرتبط با كشتیرانی، كشتی سازی و حمل و نقل؛
 
- سایر اشخاص حقیقی، حقوقی یا نهادهای غیرمرتبط با فعالیت‌های حساس اشاعه هسته‌ای، تسلیحات و موشك‌های بالستیك؛
 
آمریكا:
 
علاوه بر اتحادیه اروپا، آمریكا نیز در روز اجرا باید تعهداتی را انجام دهد. بر این اساس، واشنگتن پس از تائید اجرای تعهدات ایران از سوی آژانس، «اقدام به متوقف نمودن اعمال تحریم‌های اشاره شده در بخش‌های 4.1 تا 4.5 و 4.7 پیوست شماره دو، به استثنای بخش (الف) 211 قانون كاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه» می‌كند.
 
بر اساس این بند، اجرای تحریم‌های زیر، «متوقف می‌شود». توضیح آنكه، اسامی الحاقیه 3 پیوست دوم برجام كه مربوط به حدود 450 فرد و مجموعه و همچنین بیش از 300 هواپیما و كشتی هستند، در صفحات 77 تا 93 ترجمه دوم وزارت خارجه، آمده است. اسامی الحاقیه 4 پیوست دوم هم كه شامل 42 شخص حقیقی و حقوقی است، در صفحات 94 و 95 ترجمه دوم وزارت خارجه از برجام آمده است. (اینجا)
 
- تحریم‌های اعمالی بر افراد و اشخاص حقوقی مندرج در الحاقیه 3 پیوست دوم برجام، شامل: بانك مركزی ایران و سایر موسسات مالی ایرانی فهرست شده در این الحاقیه؛ شركت ملی نفت ایران، شركت بازرگانی نفتیران (نیكو)، شركت ملی نفت كش ایران، و سایر افراد و اشخاص حقوقی كه توسط خزانه‌داری در این الحاقیه به عنوان دولت ایران شناسایی شده‌اند؛ و برخی افراد و اشخاص حقوقی مندرج در فهرست اتباع تحریم شده یا فهرست افرادی كه اموال آنها مشمول توقیف است؛
 
- تحریم ریال ایران؛ 
 
- تحریم خرید و فروش اسكناس آمریكا به دولت ایران؛
 
- محدودیت‌های تجارت دوجانبه بر درآمدهای ایران كه در خارج از كشور است، شامل محدودیت‌های مربوط به نقل و انتقال درآمدها؛
 
- تحریم خرید، پذیره نویسی، یا تسهیل معاملات دیون حاكمیتی ایران، شامل اوراق قرضه دولتی؛
 
- تحریم خدمات‌پیام رسانی مالی به بانك مركزی ایران و موسسات مالی ایرانی مندرج در الحاقیه 3 پیوست دوم برجام؛
 
- تحریم ارائه خدمات بیمه‌ای، یا بیمه اتكایی كه در رابطه با فعالیت‌های سازگار با برجام و با افراد و موجودیت‌های مندرج در الحاقیه 3 پیوست دوم برجام صورت می‌گیرد؛
 
- تلاش‌ها برای كاهش فروش نفت ایران شامل محدودیت‌ها بر مقدار فروش نفت خام ایران و كشورهایی كه می‌توانند نفت خام ایران را بخرند؛
 
- تحریم سرمایه‌گذاری، شامل مشاركت در سرمایه‌گذاری‌های مشترك، كالاها، خدمات، اطلاعات، فناوری و دانش و كمك فنی برای بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی؛
 
- تحریم خرید، تحصیل، فروش، حمل و نقل، یا بازاریابی نفت، فرآورده‌های پتروشیمی و گاز طبیعی از ایران؛
 
- تحریم صادرات، فروش یا عرضه فرآورده‌های نفتی تصفیه شده و فرآورده‌های پتروشیمی به ایران؛
 
- تحریم معامله با بخش انرژی ایران شامل معامله با شركت ملی نفت ایران، شركت ملی نفتكش ایران، شركت بازرگانی نفت ایران (نیكو)، شركت ملی نفتكش ایران؛
 
- تحریم معامله با بخش‌های كشتی‌سازی و كشتی‌سازی ایران و عاملان بنادر شامل شركت كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، خطوط كشتیرانی جنوب، و شركت بازرگانی نفتیران (نیكو)، و عاملان بندر عباس؛
 
- تحریم تجارت طلا و سایر فلزات گرانبها توسط ایران؛
 
- خدمات تبعی مربوط به موارد فوق.
 
بر اساس استثنایی كه در این بند در نظر گرفته شده، بخش اول از بند 211 قانون كاهش تهدید ایران و حقوق بشر سوریه، همچنان این اختیار را به رئیس‌جمهور آمریكا می‌دهد كه اگر شخصی «به صورت آگاهانه اقدام به فروش، اجازه یا در اختیار قراردادن» كشتی یا بیمه‌نامه یا هرگونه خدمات حمل و نقلی به ایران كند كه از آن برای «حمل اقلامی كه ممكن است به فعالیت‌های دولت ایران در ارتباط با تسلیحات كشتار جمعی یا اقدامات تروریستی، كمك كند» استفاده شود، می‌تواند آن فرد را در لیست تحریم‌ قرار دهد.
 
بر اساس بند بعدی توافق، آمریكا همچنین «اقدام به متوقف كردن اعمال تحریم‌های اشاره شده در بخش 4.6 پیوست شماره دو، در رابطه با فعالیت‌های منطبق با این برجام شامل معامله با افراد و موجودیت‌های مندرج در الحاقیه 3» پیوست دوم برجام می‌نماید. طبق این بند، اجرای تحریم‌های زیر بر اساس برجام متوقف می‌شود:
 
- تحریم تجارت با ایران در مورد گرافیت، فلزات خام یا نیمه ساخته از قبیل آلومینیوم و فولاد، زغال سنگ، و نرم افزارهای تنظیم فرآیندهای صنعتی، در رابطه با فعالیت‌های سازگار با این برجام و افراد و اشخاص حقوقی مذكور در الحاقیه شماره 3؛
 
- خدمات تبعی مرتبط با دسته فوق
 
آمریكا علاوه بر این متعهد شده است در روز اجرای توافق، «اقدام به حذف نام افراد و موجودیت‌های مشخص شده در الحاقیه شماره سه پیوست شماره دو از فهرست اتباع تعیین شده و لیست اشخاصی كه دارایی آنها مشمول انسداد است» نماید. بدین معنی كه نام تمامی افراد و موجودیت‌های الحاقیه شماره 3 پیوست دوم برجام از لیست بلوكه دارایی خارج می‌شود. با این حال، اتباع و شركت‌های آمریكایی همچنان از تجارت و همكاری با افراد و شخصیت‌های حقوقی كه نام آن‌ها در لیست ستاره‌دار است، منع می‌شوند.
 
واشنگتن همچنین با لغو 4 دستور اجرایی متفاوت و همچنین بخش‌های 5 تا 7 و 15 دستور اجرایی 13628 افراد و اشخاص حقوقی مندرج در الحاقیه‌های 3 و 4 ضمیمه دوم و همچنین «لیست افراد و نهادهای دور زننده تحریم‌ها و/یا لیست غیر SDN مربوط به قانون تحریم‌های ایران» را از لیست بلوكه دارایی و عدم صدور روادید خارج می‌كند.
 
علاوه بر این، واشنگتن مجوز موارد زیر را صادر می‌كند:
 
- اجازه فروش هواپیمای مسافربری تجاری و قطعات و خدمات مربوطه به ایران از طریق اعطای امتیاز در  موارد زیر داده خواهد شد: الف) صادرات، فروش، اجاره یا انتقال هواپیمای مسافربری تجاری انحصارا با كاربری غیر نظامی، ب) صادرات، فروش، اجاره یا انتقال قطعات یدكی و قطعات عمده برای هوایپمای مسافربری تجاری به ایران، و ج) ارائه خدمات تبعی، از جمله ضمانت، نگهداری، و خدمات تعمیر و بازبینی‌های ایمنی برای كلیه موارد مذكور، مشروط به اینكه قطعات و خدمات مجوز داده شده انحصارا برای هوانوردی تجاری مسافری مورد استفاده قرار گیرند؛
 
- از طریق صدور مجوز، به اشخاص حقوقی غیرآمریكایی كه در مالكیت یا كنترل اشخاص آمریكایی می‌باشند، اجازه خواهد داد منطبق با این برجام با ایران معامله كنند؛
 
- اعطای مجوز واردات فرش و مواد غذایی از جمله پسته و خاویار با منشاء ایرانی به ایالات متحده.
 
سازمان ملل:
 
لغو زیرساخت اصلی تحریم‌های بین‌المللی توسط شورای امنیت سازمان ملل انجام می‌شود. در اولین گام در این مسیر، اعضای این شورا یك هفته پس از جمع‌بندی مذاكرات در وین، قطعنامه‌ای را صادر كردند كه ضمن تائید برنامه جامع اقدام مشترك و تعهدات طرفین، از روز اجرا به بعد، تمامی قطعنامه‌های پیشین این شورا در مورد ایران را به صورت مشروط، لغو می‌كند.
دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط