پیوندها درباره سایت ارتباط با ما

مهندس سید مرتضی نبوی در مراسم گرامی داشت شهیدان رجایی، چگینی و مرحوم هجرتی :
تاریخ : شنبه 15 شهريور 14:03 کد خبر : 3283

شهیدان رجایی، چگینی و مرحوم هجرتی دارای شخصیت های برجسته ای یودند که می توانند برای همه جوامع الگو باشند.

خبرنگار زمزمه به نقل دبیر کانون تربیت اسلامی استان قزوین اعلام کرد : برای تجلیل از مقام شهیدان رجائی، چگینی و مرحوم هجرتی، کانون تربیت اسلامی قزوین با همکاری شورای شهر، شهرداری و سازمان تبلیغات اسلامی قزوین، مراسمی برگزار کرد.


 

 در این مراسم ابتدا آقای حسین شفیعی از طرف كانون به مدعوین خوشامدگویی كردند سپس كلیپ كوتاهی از زندگینامه  شهید چگینی پخش گردید. در ادامه برنامه،  آقای معصومی از دوستان شهید چگینی به نقل خاطره از شهید پرداختند. آنگاه كلیپ دیگری از زندگینامه  شهید رجایی پخش گردید. در دنباله برنامه آقای رضا انصاریان با نقل خاطراتی در خصوص مرحوم هجرتی صحبت كردند.

سپس آقای سید مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام كه به عنوان سخنران جلسه دعوت شده بودند، تحت عنوان اقتصاد مقاومتی و دغدغه های فرهنگی سخنرانی كردند .

مهندس نبوی ضمن تبیین موضوع فوق از جهات مختلف در پایان گفت :

سید مرتضی نبوی امروز در حاشیه همایش گرامیداشت شهید محمدعلی رجایی و قدرت‌الله چگینی و مرحوم سید‌عبدالله هجرتی نماینده‌ مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار فارس در قزوین اظهار كرد: ما باید قدر این شخصیت‌های فرهنگی را بیشتر بدانیم.

وی افزود: آنان شخصیت‌های برجسته تاریخ انقلاب اسلامی و اسلام هستند و برای همه جوامع در جهان می‌توانند الگو باشند چراكه آنان به خداوند نزدیك شده بودند و توانستند تأثیرات شگفت‌انگیزی را در طول زندگی خود داشته باشند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ویژگی‌های شهید محمدعلی رجایی اشاره كرد و گفت: وی از صبر، متانت و نفس مطمئنه‌ای برخوردار بود به طوری كه هر فردی در كنار ایشان بود از آرامش خاصی برخوردار می‌شد.

وی با بیان اینكه شهید رجایی با كسب سمت‌های مختلف در دوران مدیریتش هیچ تغییری در اخلاق و رفتار ایشان از زمانی كه دستفروش، معلم بود، تا ریاست‌ جمهوری، حاصل نشد، گفت: این شهید بزرگوار حتی با كسب سمت‌های بالا در مدیریت كشور، روحیه تواضع، خدمت‌گزاری و احساس مسئولیتش به دیگران بیشتر می‌شد.

نبوی ولایت‌مداری، مردمی بودن و اخلاق اسلامی داشتن را از دیگر ویژگی‌های شهید رجایی عنوان و بیان كرد: رجایی یك شخصیت قرآنی، اهل‌بیتی و اهل ولایتی در جهان بود و باید امروز مسئولان نظام از ابعاد مختلف شخصیت وی درس بگیرند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به ویژگی‌های شهید قدرت‌الله چگینی گفت: این شهید بزرگوار بر اساس آموزه‌های قرآنی و عشق به اهل‌بیت (ع) پرورش یافته بود و به خواهران و برادران درس می‌داد، حتی اگر نیاز می‌شد آنان را سوار ماشین خودش می‌كرد تا بتواند به كلاس درسش برساند، كه این بیانگر روحیه خدمت‌گزاری ایشان به دین بود.

وی همچنین به شخصیت مرحوم سید‌عبدالله هجرتی نماینده‌ مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و گفت: رجایی، مردمی و درستكار بود و هیچ وقت دنبال كسب مال و قدرت نبود و در خدمت‌گزاری به مردم  نیز از هیچ تلاشی كوتاهی نمی‌كردند.

نبوی با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش اظهار كرد: شهید محمدعلی رجایی و قدرت‌الله چگینی و مرحوم سید‌عبدالله هجرتی نماینده‌ مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی الگوهای برجسته تاریخ انقلاب اسلامی هستند كه امروز یاد و خاطره آنان را گرامی می‌داریم.

چكیده سخنرانی

سیدمرتضی نبوی چهارشنبه‌شب در همایش گرامیداشت شهید قدرت‌الله چگینی و مرحوم سید‌عبدالله هجرتی نماینده‌ مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی با عنوان مدیریت جهادی و دغدغه‌های فرهنگی كه در سالن اجتماعات تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، اظهار كرد: تهیه سند به نام نقشه مهندسی فرهنگی كشور از مهم‌ترین دغدغه‌های رهبر فرزانه انقلاب بوده است.

وی با بیان اینكه نقشه مهندسی فرهنگی كشور در دولت دهم به تصویب رسیده است، گفت: امیدواریم این سند در دولت یازدهم به مرحله اجرا در آید.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: در این نقشه چشم‌انداز فرهنگی و همچنین راه‌هایی كه كشور را در برابر تهاجم فرهنگ غرب بیمه می‌كند، پیش‌بینی شده كه اجرایی شدن‌ آن، آثار و بركات بی‌شماری در جامعه دارد.

نبوی با اشاره به اینكه مقام معظم رهبری امسال را به نام سال فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری كردند، گفت: ما باید در زمینه فرهنگ بیش از حد حساس باشیم، چراكه این مؤلفه پایه و اساس توسعه یك كشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان كرد: كانون تربیت اسلامی نیروهای جوان و ارزشمندی دارد كه می‌تواند با فعالیت‌های مؤثر، فرهنگ اسلامی را در بین مردم ترویج دهد تا آنان به ویژه نسل جوان از تهدیدهای فرهنگی غرب بیمه و مصون باشند.

وی با بیان اینكه ما در فرهنگ‌مان معتقد هستیم كه این جهان خالق دارد و همه تدبیر عالم به دست خداوند است، گفت: بزرگترین نقص فرهنگ غرب این است كه انسان را منحصر به این دنیا می‌داند كه بعد از تأمین نیازهای اولیه و تلاش برای زندگی كردن می‌میرد و از بین می‌رود.

این مسئول اضافه كرد: اما فرهنگ ما متأثر از دین اسلامی است كه با اجرایی كردن ابعاد مختلف احكام این دین می‌توانیم انسانی با شخصیت دینی و مذهبی پرورش دهیم كه تحقق این مهم ما را به قدرت برتر در زمینه‌های مختلف در جهان می‌رساند.

سند تحول آموزش و پرورش در دولت یازدهم اجرایی شود

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به سند تحول آموزش و پرورش اشاره كرد و متذكر شد: این سند در شورای عالی فرهنگی در دولت دهم به تصویب رسیده كه امیدواریم در دولت یازدهم سند یاد شده به سرعت اجرایی و متحول شود.

 

نبوی ادامه داد: با اجرایی شدن این سند كه براساس جهان‌بینی اسلام و قرآنی تدوین شده، می‌توان انسانی درست تربیت كرد كه با تحقق این مهم دیگر تهدیدات فرهنگی در كشور نمی‌تواند اثرگذار باشد.

وی با اشاره به اینكه كشور ما فرهنگ غنی اسلامی دارد و این مختص به انقلاب اسلامی است و هیچ دینی همانند ما این ظرفیت را ندارد، بیان كرد: بر این اساس باید به درستی از آن استفاده كنیم تا بتوانیم حرف نخست را در جهان بزنیم.

شهیدان بارزترین الگوی جوانان است

این مسئول به شهید رجایی و قدرت‌الله چگینی و مرحوم سید‌عبدالله هجرتی، نماینده‌ مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی اشاره كرد و گفت: این سه تن با انجام اقدامات مؤثر در طول تاریخ، توانستند الگوهای برجسته در كشور ما بشوند كه باید به آنان توجه ویژه‌ای كرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه شهید رجایی از روحیه آرامی برخوردار بودند، یادآور شد: ایشان در هر شرایطی اعتماد به نفس داشتند و در برابر سختی‌ها از جمله زیر شكنجه‌ها صبور بودند.

این مسئول در پایان با بیان اینكه شهیدان از شخصیت‌های فرهنگی ما هستند و ما باید قدر آنان را بیش از گذشته بدانیم، بیان كرد: شهدا بارزترین و بی‌نظیرترین الگو برای همه مردم به ویژه جوانان هستند كه باید ابعاد اخلاقی و رفتاری مختلف آنان بیشتر معرفی بشود.

 

 

ضمنا حضور مدعوین از اقشار مختلف  به خصوص همكاران فرهنگی در این مراسم  چشمگیر بود. 

كانون تربیت اسلامی استان قزوین

 


کد خبرنگار : 25


دیدگاه
لطفا دیدگاه خود را با حروف فارسی بنویسید
"مدیریت سایت" مجاز به ویرایش ادبی نظرات مخاطبین است.
"مدیریت سایت" از انتشار دیدگاه هایی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی احترامی به اشخاص قومیت ها عقاید دیگران موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه های دین مبین اسلام باشد معذور است.
دیدگاه ها پس از تائید مدیر بخش مربوطه منتشر می شود.اخبار مرتبط